Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego chętnie wspierają społeczny projekt budowy ławeczki, która ma upamiętnić wybitnego regionalistę Jerzego Kapuścińskiego.
Inicjatywa zostanie zrealizowana w stu procentach dzięki społecznej zbiórce, która rozpoczęła się osiem miesięcy temu. Dotąd udało się zgromadzić 17 tysięcy 51 złotych. Interaktywna ławeczka umożliwiająca odsłuchiwanie głosu Jerzego Kapuścińskiego ma zostać ustawiona na Kadzielni w pobliżu jaskiń, co ma upowszechniać wiedzę o tej postaci także wśród turystów spoza regionu. Obecnie organizatorzy czekają na wycenę realizacji interaktywnego pomnika.
– Prawdopodobnie potrzebna będzie wyższa kwota niż dotąd zebrana dlatego akcję nadal można wspierać – mówi Robert Biernacki, koordynator przedsięwzięcia. – Każdy, kto angażuje się w tę inicjatywę, robi to społecznie. Można było postawić i odsłonić ławkę za 2 tysiące złotych, ale nie o to chodzi. Ma ona być wykonana solidnie, z dobrze przemyślanym systemem nagłaśniającym i odtwarzającym, który zostanie odpowiednio zabezpieczony np. przed deszczem – wyjaśnia Robert Biernacki.
Ławka została zaprojektowana przez zespół pracowników Instytutu Designu: Dominikę Janicką, Judytę Marczewską i Michała Gdaka.
– Będzie ona złożona z 3 elementów ułożonych w kształcie inicjałów JK, wykonana z części drewnianych i regionalnego wapienia bolechowickiego – mówi Michał Gdak.
Forma ma być prosta, dobrze wkomponowana w przestrzeń Kadzielni. Będzie umożliwiała odpoczynek i odsłuchanie opowieści Jerzego Kapuścińskiego.
Przy ławeczce, która zostanie ustawiona na Kadzielni będzie można wysłuchać felietonu Jerzego Kapuścińskiego, który dotyczy właśnie tego miejsca. Jest to jedno z wielu opowiadań, które przez lata były emitowane na antenie Radia Kielce. Pozostałe są stopniowo udostępniane na stronie jerzykapuscinski.pl. Można posłuchać m.in. o Karczówce, Chęcinach i Ponidziu.
– W planach jest stworzenie całego szlaku śladami opowiadań Jerzego Kapuścińskiego – dodaje Robert Biernacki.
Ławka, która zostanie odsłonięta na Kadzielni byłaby początkiem szlaku. W poszczególnych miejscowościach powstawałyby kolejne interaktywne ławki, przy których można by było odsłuchać felietonu dotyczącego danego miejsca. To byłoby jednak duże i kosztowne przedsięwzięcie, trudne do sfinansowania poprzez zbiórkę społeczną.
Jerzy Kapuściński zmarł w 2011 roku. Organizatorem budowy poświęconego mu interaktywnego pomnika jest Loża Jerzych, której Jerzy Kapuściński przez wiele lat patronował. Inicjatywie patronuje Honorowy Komitet Pamięci Jerzego Kapuścińskiego, złożony z kilkudziesięciu osób. Są wśród nich m.in. członkowie rodziny wybitnego regionalisty.