Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się na cmentarzu na Piaskach, przy obelisku, upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych, zamordowanych w więzieniu kieleckim. Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci. Po nim złożono wieńce i zapalono znicze. W spotkaniu oprócz władz wojewódzkich i samorządowych uczestniczyła młodzież z kieleckich szkół.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że 1 marca – to bardzo ważna i symboliczna data w naszej historii. „Na Piaskach potajemnie grzebano żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. Pamięć o nich, to nasz obowiązek. Tylko pamięć gwarantuje tożsamość i długie życie narodowi” – mówiła wojewoda.
Dariusz Kozak przewodniczący kieleckiej Rady Miasta przypomniał, że o ustanowienie tego święta starał się nieżyjący prezydent Lech Kaczyński. Jak zaznaczył, budujące jest to, że w uroczystościach uczestniczą nie tylko starsze osoby, ale również młodzież, która interesuje się historią i losami narodowych bohaterów.
Dorota Koczwańska- Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznaczyła, że Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzimy po raz szósty i z roku na rok jest on coraz bardziej widoczny w przestrzeni publicznej.
„Musimy podkreślać, że to byli żołnierze, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność. Dlatego, że ciągle mamy jeszcze do czynienia z kalkami propagandy komunistycznej, która deprecjonuje pamięć o nich. Patrząc jednak na to, jak dużo młodych ludzi zgromadziły uroczystości, można żywić nadzieję, że pamięć o tych, którzy oddawali swoje życie za Polskę jest wartością niezaprzeczalną, a tradycja niepodległościowa jest jednym z najważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej.
Młodzi ludzie zgromadzeni na cmentarzu podkreślali, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.
Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że bez pamięci o bohaterach nie zbudujemy silnej niepodległej Ojczyzny. „Odbudowanie tożsamości jest związane z przywróceniem czci i godności tym wszystkim, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, również w czasach zniewolenie komunistycznego. To byli bohaterowie, którzy wiedzieli, że giną, ale ich krew nie pójdzie na marne, bo kiedyś przyczyni się do tego, że Polska odzyska niepodległość”.
O godzinie 16.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Po jej zakończeniu uczestnicy, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych złożą kwiaty przed ścianą straceń byłego kieleckiego więzienia przy ulicy Zamkowej.
Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.30 przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego. W programie przewidziano projekcję materiału filmowego przygotowanego przez IPN, przemówienia wojewody świętokrzyskiego oraz przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie też Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie przed pomnikiem zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.