Rządowe Centrum Legislacji ma zająć się w tym tygodniu projektem ustawy „Prawo wodne”. Nowa ustawa miała obowiązywać od stycznia, jednak ze względu na wątpliwości, dotyczące zaproponowanych stawek za pobór i użytkowanie wody skierowano wniosek o opinię w tej sprawie do Komisji Europejskiej, co opóźniło procedury – poinformował na naszej antenie poseł Polski Razem, Michał Cieślak, zasiadający w parlamentarnym klubie PiS.
Jednym z założeń rządu jest powołanie nowej spółki państwowej – Wody Polskie. Przepisy powinny zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Na razie stawki za pobór wody nie wzrosną, jednakże efektem nowego prawa mogą być wyższe opłaty środowiskowe, których konsekwencją może być podniesienie stawek.
Poseł Michał Cieślak dodał, że spółka Wody Polskie przejmie wszystkie obowiązki samorządów, dotyczące gospodarowania zasobami wodnymi. Przyznał, że budziło to obawy, bo pod zarządem centralnym będą nie tylko największe rzeki, ale wszelkie cieki wodne. Gość Radia Kielce wyjaśnił jednak, że wszystkie organizacje, które dziś zajmują się gospodarką wodną na szczeblu samorządowym i lokalnym nadal będą funkcjonować, ale skupione zostaną w jednej instytucji, zarządzanej centralnie.
– Ta instytucja będzie opracowywać budżet, zajmować się ochroną przeciwpowodziową. Dotychczas kompetencje, dotyczące tej ochrony były rozproszone w różnych instytucjach. Na przykład rzeka w sensie odpowiedzialności inwestycyjnej należała do jednego podmiotu, wały przeciwpowodziowe do drugiego, a obszar międzywala jeszcze do innego. Sprawę komplikował jeszcze podział odpowiedzialności za poszczególne odcinki na różne samorządy: wojewódzki, powiatowy i gminny – dodał poseł.
Zgodnie z nowym prawem, za całą długość rzeki, wałów i międzywala będzie odpowiadał rząd – wyjaśnił Michał Cieślak. Poseł stwierdził, że woda jest olbrzymim kapitałem zarówno dla społeczeństwa jak i dla biznesu, tymczasem w naszym kraju widoczne są już jej poważne niedobory. Dlatego dobrze – zaznaczył – że tą kwestią w sposób kompleksowy zajmuje się Komisja Europejska, wpływając na regulacje prawne w każdym państwie członkowskim.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: