Kilkudziesięciu uczniów z sześciu świętokrzyskich szkół wzięło udział w IX Rajdzie Szlakiem Powstańców 1863 roku. Tegoroczny marsz był poświęcony regionaliście Jerzemu Kapuścińskiemu. Młodzież wędrowała trzema trasami, jedna wiodła z Trzcianki na Święty Krzyż, druga z Przełęczy Huckiej, od Jodłowego Dworu na Święty Krzyż do Nowej Słupi, trzecia autokarowo, prowadziła między innymi przez Ciekoty i Bodzentyn.
Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich tłumaczy, że w ten sposób chcą popularyzować wiedzę o powstaniu i znaczeniu regionu w wydarzeniach z 1863 roku. Jak powiedział, ziemia świętokrzyska i gmina Nowa Słupia to miejsce szczególne, ponieważ była jedną z ważniejszych aren podczas rozgrywającego się ponad 150 lat temu zrywu niepodległościowego. Dodał również, że św. Krzyż zasłynął już dwa lata przed powstaniem styczniowym, kiedy zgromadziło się tam około 30 tysięcy patriotów manifestujących oraz chcących odzyskać niepodległość.
Później, w pierwszych tygodniach powstania u podnóża klasztoru na Św. Krzyżu odbyła się zwycięska bitwa powstańców polskich z wojskami carskimi. Oddziałami polskimi dowodził wówczas generał Marian Langiewicz. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizowany był także konkurs wiedzy historycznej, uczestnicy mieli za zadanie wykonać grę planszową poświęconą powstaniu styczniowemu oraz plakat obrazujący wydarzenia z 1863 roku – powiedział.
Jedną z uczestniczek rajdu i laureatką konkursu plastycznego była Zuzanna Adamczyk z III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida z Kielc. Jak mówiła, cieszyła się z wyróżnienia ale była też zadowolona z przebiegu samego rajdu, ponieważ mogła przypomnieć sobie nie do końca znaną historię regionu.
Zdaniem Andrzeja Prusia z PiS, pamięć o tożsamości narodowej jest jedną z najważniejszych wartości, natomiast takie wydarzenia, skierowane do młodzieży są tym bardziej wartościowe, gdyż pokazują żywą historię, a nie tylko tą zamkniętą w podręcznikach.
Każdego roku rajdom przyświeca jakieś hasło, bądź odwołuje się do ważnej osoby związanej z regionem. W tym roku zdecydowano się uczcić pamięć regionalisty Jerzego Kapuścińskiego, który był jednym z inicjatorów i propagatorów wydarzenia. Postać Jerzego Kapuścińskiego zostanie upamiętniona również w Kielcach. Już wiosną na Kadzielni, ma powstać pomnik, poświęcony wybitnemu regionaliście i społecznikowi. Pomnik będzie miał formę inicjałów: „J.K.”, które zostaną wykonane z kamienia i drewna. Będą na nich ławki, a na jednym z elementów zostaną zamontowane urządzenia z głośnikiem, dzięki którym będzie można odsłuchać archiwalne audycje Jerzego Kapuścińskiego z anteny Radia Kielce.