Na Wybrzeżu Kości Słoniowej potrzeba kolejnych misjonarzy i osób, które zaangażują się w pomoc w tworzeniu nowej parafii. Powstaje ona w Dirutu w diecezji San Pedro, przy granicy z Liberią. Tworzy ją misjonarz diecezji kieleckiej ksiądz Antoni Sokołowski. Jej patronem będzie św. Jan Paweł II. W pracy duszpasterskiej na rozległej parafii pomagają mu katechiści.
Jak powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski, który ostatnio odwiedził Wybrzeże Kości Słoniowej – infrastruktura w tym rejonie świata jest bardzo uboga. Dojazd do misji wymaga pokonania ponad stu kilometrów drogą gruntową, która w porze deszczowej staje się często nieprzejezdna. Na miejscu nie ma prądu, ani wody. Istnieje tam kaplica, którą trzeba będzie wyremontować i powiększyć. Prace remontowe potrwają około 3 lat i będą dużym wyzwaniem. Biskup dodaje, że ksiądz Antoni jest doświadczonym i odważnym misjonarzem, który poradzi sobie z tym wyzwaniem, jednak przydałaby mu się pomoc. Dlatego zachęca innych duchownych, ale także osoby świeckie do wyjazdu do Afryki. Mogłyby one wyjechać na miesiąc, dwa lub trzy, by pomagać w doraźnych pracach, do których potrzeba specjalistów.
Biskup Jan Piotrowski spędził na Wybrzeżu Kości Słoniowej dwa tygodnie, odwiedzając polskich misjonarzy, spotykając się z wiernymi, spowiadając i udzielając chrztów. Powodem był jubileusz 25-lecia istnienia rozbudowanej przez diecezję kielecką parafii św. Jana Ewangelisty w Buyo.
Katolicy stanowią około 18,5% ludności Wybrzeża Kości Słoniowej. Misjonarze katoliccy pracują w tym kraju od ponad 100 lat. Wspierają m.in. edukację dzieci i młodzieży, prowadząc szkoły i propagując ideę adopcji na odległość. Dzięki ofiarom parafian z diecezji kieleckiej w ostatnim czasie w jednej z katolickich szkół wyremontowano i utworzono nową klasę. Diecezja wspomogła też budowę nowych kaplic.
Rozmowy z biskupem Janem Piotrowskim na temat wizyty u kieleckich misjonarzy w Afryce będzie można wysłuchać na antenie Radia Kielce w najbliższą niedzielę 26.02 po godzinie 7.40.