W Kieleckim Centrum Kultury wręczono „Nagrody Kielc”. Jak zwykle przyznano dziesięć wyróżnień indywidualnych i jedno specjalne.
Nagrody Miasta Kielce przyznawane są od 1995 roku. Ich celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów są przedstawiciele świata biznesu, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy.
Wojciech Lubawski prezydent Kielc podkreślił, że warto dostrzegać osoby, którym nie jest obojętny wizerunek miasta, w którym żyją, dlatego warto o nich mówić i im za to podziękować. Nigdy też nie ma wątpliwości, gdy wraz z konwentem Rady Miasta podejmowana jest decyzja, kto z nominowanych zostanie wyróżniony. Decyzja zapada poprzez aklamację.
Podczas wręczania nagród Dariusz Kozak przewodniczący kieleckiej Rady Miasta zaznaczył, że to o tych ludziach mówiło się w minionym roku, oni promowali Kielce w kraju i za granicą. – Przyczynili się do rozwoju miasta. Nagradzamy wielkich kielczan, którzy pomagają dzieciom, osobom z problemami, posługują się nożem chirurgicznym, czy wreszcie wielkich piłkarzy ręcznych. To są wybitni ludzie, mogą być dumni z siebie a kielczanie mogą być dumni z Was - mówił Dariusz Kozak.
Jednym z wyróżnionych jest profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jest jednym z głównych inicjatorów utworzenia na uczelni kierunku lekarskiego. Stanisław Głuszek w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że nagrodę traktuje jako szczególne uhonorowanie jego aktywności na polu medycznym i akademickim. Podkreślił, że zależy mu przede wszystkim na wysokim poziomie kształcenia. – Moją ambicją od początku starań o utworzenie kierunku lekarskiego jest to, że jeśli rozpoczynamy kształcenie, to nie w oparciu o bylejakość, ale o wysoką jakość kształcenia i następnie rozwoju naukowo badawczego, rozwoju naszych pracowników, bo to wszystko układa się w jedną całość, która jest gwarantem tego, że spełniamy dobre kryteria dydaktyczne i rozwojowe, jeżeli chodzi o naukę - dodał profesor.
Wśród laureatów znalazł się również Klub Sportowy Vive Tauron Kielce. To marka rozpoznawalna nie tylko w całej Europie, ale również na świecie. Największy sukces to wywalczenie złotego medalu Ligi Mistrzów w roku 2016. W swojej historii klub ma 13 tytułów Mistrza Polski. Tyle samo razy triumfował w rozgrywkach Pucharów Polski. Bertus Servass prezes Vive Tauronu stwierdził, że to bardzo miłe, gdy docenia się osiągnięcia klubu. Podkreślił, że na ten sukces ciężko pracował cały sztab ludzi. Dlatego podziękował wszystkim pracownikom klubu oraz kibicom, którzy są z drużyną na dobre i na złe.
Wyróżnienie otrzymał także Krzysztof Borowiec założyciel i prezes Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin Koronea. Przez 16 lat trener kadry narodowej Polski. Jego podopieczni wywalczyli m.in. kilkunastokrotnie drużynowe mistrzostwo Polski i Europy. Ponadto zdobyli ponad 200 medali podczas tych turniejów. Od tego roku powstała liga świętokrzyska karate kyokushin dla dzieci.
W części artystycznej wystąpił Mietek Szcześniak, który zaprezentował repertuar z najnowszej płyty „Nierówni”, zawierającej utwory z poezją księdza Jana Twardowskiego.
Nagrody w minionych latach otrzymali m.in. biskup Kazimierz Ryczan, Danuta Żbikowska, Andrzej Kozieja, Włodzimierz Kiniorski, Kielecki Teatr Tańca, Jan Józef Kasprzyk, Stanislaw Szrek, ale także Radio Kielce.