Na kieleckiej Karczówce odbędą się warte 3 miliony 700 tysięcy złotych prace renowacyjne. 76 procent tej kwoty pokryte zostanie z dotacji unijnej dla województwa świętokrzyskiego.
Dziś podpisana została umowa o przekazaniu pieniędzy. Prace potrwają ok. dwóch lat i będą zwieńczeniem prowadzonych od kilku lat remontów. Dotychczas na Karczówce dzięki dotacjom unijnym wyremontowano m.in. ogród, obejście klasztorne, strychy i dziedziniec. Utworzono sale konferencyjne i ponad sto miejsc noclegowych. Prace kosztowały ok. 8 milionów złotych.
– Teraz remont obejmie m.in. schody wraz z dostosowaniem wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także dach od strony północnej i wieżę – mówi ks. Jan Oleszko, rektor Wspólnoty Pallotynów na Karczówce w Kielcach.
Prace są dosyć rozległe. W planach jest wymiana blachy na wieży, wymiana okien i wykonanie tynków w kościele, remont bram i wykonanie wygodnego przejścia od bramy do kościoła, a także zabezpieczenie murów przykościelnych.
– W przestrzeni między kościołem, a wieżą powstanie też muzeum poświęcone powstaniu styczniowemu – dodaje ks. Jan Oleszko.
Podkreśla, że dotąd nie ma miejsca w Kielcach poświęconego właśnie temu powstaniu, a rozpoczęło się ono właśnie na Karczówce i w jej okolicach. Pallotyni mają już kilka pamiątek i będą zbierać kolejne. W muzeum będzie można też przeczytać opisy i wspomnienia o miejscach związanych z powstaniem styczniowym. Będą także pamiątki związane z zaangażowaniem bernardynów w powstanie. Skutkiem ich patriotycznej aktywności była kasata zakonów bernardyńskich w 1864 roku.
Prace na Karczówce już się zaczęły. Przygotowania do nich trwały 1,5 roku. Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podkreśla, że remonty są możliwe dzięki dobrym wnioskom o dotacje. Projekty pallotynów wygrywają z innymi wnioskami i mogą być przykładem dla innych wnioskodawców. Marszałek dodał, że ks. Jan Oleszko od początku miał wizję stworzenia w tym miejscu przestrzeni otwartego dialogu, spotkań ekumenicznych i miejsca dostępnego dla każdego, niezależnie od wyznawanych wartości.
Klasztor na Karczówce, powstał w XVII wieku z inicjatywy biskupa Marcina Szyszkowskiego jest miejscem zasłużonym dla Kielc, regionu i Polski. Przyjeżdżali tu królowie, biskupi, pisarze i przedstawiciele różnych zawodów. Podczas II wojny światowej ukrywali się tu mieszkańcy Kielc. Miejsce zawsze sprzyjało wyciszeniu i modlitwie. W ubiegłym roku z noclegów na Karczówce skorzystało ponad 8 tysięcy osób. Księża Pallotyni opiekują się klasztorem na Karczówce od 60 lat.