Na początku marca Świętokrzyski Park Narodowy zdecyduje o nowej lokalizacji dla Muzeum Przyrodniczego. Obecnie znajduje się ono w zabudowaniach klasztornych na Św. Krzyżu, ale w planach jest przekazanie tej części obiektu oblatom.
Świętokrzyski Park Narodowy rozważał trzy lokalizacje nowej siedziby muzeum, ale możliwość budowy nowego budynku na Świętym Krzyżu wykluczył wojewódzki konserwator zabytków.
Słabo oceniono także należącą do parku działkę w Nowej Słupi, która byłaby zbyt mała dla planowanej inwestycji. Prywatny właściciel zgłosił jednak w trakcie dialogu technicznego propozycję innej parceli w tej miejscowości.
– Dlatego nadal rozważane są dwie lokalizacje: w Hucie Szklanej i w Nowej Słupi. Obie są równie atrakcyjne. W obu przypadkach rozmowy o przejęciu działek na zasadzie wymiany przebiegają obiecująco. Określono już dokładne granice działek. Przeważającego argumentu o tym, która będzie lepiej spełniała potrzeby Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma dostarczyć analiza architektoniczna, którą dyrekcja Parku zleci w przyszłym tygodniu – twierdzi Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Z kolei w zabudowaniach klasztornych na Świętym Krzyżu, które mają zostać zwrócone oblatom, ma powstać Instytut Dialogu Kultur i Religii. Jak informowaliśmy, jednym z elementów placówki będzie muzeum poświęcone historii Świętego Krzyża z odtworzeniem Świętokrzyskiej Biblioteki i skryptorium. W planach jest też uporządkowanie budynku, który kiedyś pełnił funkcje gospodarcze i stworzenie tam Centrum Kongresowo-Turystycznego. Mają tam powstać m.in. miejsca noclegowe, możliwość wyżywienia i sala konferencyjna.