Gmina Końskie przejmuje Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi od Naczelnej Organizacji Technicznej. Podpisana została już umowa użyczenia, która pozwala gminie na opracowanie koncepcji prac remontowych i ubieganie się o pieniądze na ich realizację.
Muzeum w Sielpi, w którym znajduje się największe w Europie żelazne koło wodne oraz zespół zabytkowych maszyn i urządzeń wymaga natychmiastowych prac zabezpieczających. Będą one kosztować około 10 mln złotych. Gmina rozpoczęła już przygotowania do inwestycji. Radni zdecydowali o zapisaniu w budżecie gminy 150 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji planowanych prac i przygotowanie wniosku o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Najważniejsze jest zabezpieczenie elementów, które są w najgorszym stanie informuje Krzysztof Obratański burmistrz Końskich. Prawdopodobnie konieczne będzie zdemontowanie istniejących dachów i zbudowanie nowej więźby dachowej. W pierwszym etapie niezbędna jest też renowacja podziemnego kanału, który obecnie grozi zawaleniem.
Dalsze plany zakładają wybudowanie obok Muzeum mini elektrowni fotowoltaicznej, która pozwoli na zasilanie obiektu w czystą energię elektryczną oraz przebudowę budynku stolarni w muzeum interaktywne. Byłoby to miejsce, w którym np. uczniowie mogliby zobaczyć, jak rozwijała się mechanika od prostych narzędzi do skomplikowanych urządzeń technicznych.
Gmina Końskie chce też przejąć od NOT-u Kuźnię Wodną w Starej Kuźnicy. Jednak problemem jest skomplikowany stan prawny obiektu, który uniemożliwia inwestowanie w zabytek dodaje Krzysztof Obratański. Nieruchomość jest w posiadaniu Skarbu Państwa i w gospodarowaniu NOT-u. Gmina przejmie obiekt w obecnym stanie prawnym aby jako właściciel móc inwestować.
W Końskich powstanie też nowa instytucji kultury, która będzie zarządzać muzeami w Sielpi i Starej Kuźnicy. Obecnie w Muzeum w Sielpi pracuje jedna osoba, która w razie zainteresowania udostępnia obiekt turystom. W 2015 roku obiekt odwiedziło ponad 4 tysiące turystów.