Nowa podstawa programowa podpisana wczoraj przez minister edukacji zmienia sposób nauczania dostosowując go do aktualnych potrzeb.
Świętokrzyski wicekurator oświaty Renata Rabczyńska mówi, że w inny sposób będą nauczane np. przedmioty ścisłe.
Zamiast przyrody uczniowie będą tak jak dawniej uczyli się na osobnych przedmiotach biologii, geografii, fizyki czy chemii. Jej zdaniem dzięki temu, uda się lepiej poznać i opanować materiał. Kurator nie obawia się że jakieś partie mogą się powtórzyć na kilku przedmiotach. „To naturalne, że o pewnych zjawiskach uczniowie będą mówić np na przyrodzie czy fizyce” – dodaje kurator.
W pierwszej klasie podstawówki dzieci będą się także uczyć programowania. Renata Rabczyński uspokaja, że nie będzie to nauka pisania programów ale nauka logicznego myślenia. Obecnie dzieci mają informatykę ale uczą się na niej obsługi komputerów. Nowy przedmiot to na początku nauka podstaw logicznego myślenia, wiązania faktów, umiejętności wyciągania wniosków. To bardzo ważne umiejętności w całym procesie kształcenia i wychowania.
Zmiany czekają także język polski. Uczniowie w każdym semestrze mają omawiać 4 lektury a szkolne biblioteki będą organizować głośne czytanie. W szkołach obowiązkowo będą lekcje z języków obcych. Angielski będzie od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej liceum, natomiast drugi język obcy pojawi się w 7 klasie podstawówki.
Nowa podstawa programowa wejdzie w życie od nowego roku szkolnego.