Na grobach żołnierzy Armii Krajowej i w miejscach pamięci związanych z tą formacją zapłonęły znicze.
Ogólnopolska akcja „Światełko dla Armii Krajowej” odbywa się w 75. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
Uczestniczący w uroczystościach doradca wojewody świętokrzyskiego Andrzej Pruś powiedział, że jest to oddanie hołdu żyjącym żołnierzom podziemia oraz tym, którzy odeszli na wieczną wartę.
– To wyraz wdzięczności dla osób, które zakochały się w Ojczyźnie i były gotowe oddać dla niej życie – stwierdził Andrzej Pruś.
W Kielcach na apel o upamiętnienie żołnierzy odpowiedzieli harcerze.
– Przygotowali znicze i transport, by dotrzeć dziś w mieście do 10 miejsc związanych ze zbrojnym podziemiem w czasie okupacji hitlerowskiej – powiedział podharcmistrz Łukasz Mucha z Komendy Chorągwi ZHP Kielce.
To m.in. miejsce udanego zamachu na Franza Wittka, pomniki Armii Krajowej, cmentarz partyzancki, ale także miejsca kaźni, w których ginęli żołnierze rozstrzeliwani przez hitlerowców i funkcjonariuszy NKWD i UB.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Kielcach mjr Zbigniew Mielczarek powiedział, że akcja nie jest jedynie wyrazem hołdu dla byłych żołnierzy, ale to także przypomnienie młodzieży o historii tej formacji i walce o niepodległość Ojczyzny.
W stolicy regionu świętokrzyskiego znicze zapłonęły także przy Pomniku Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, przed dawnym więzieniem hitlerowskim i stalinowskim przy ulicy Zamkowej, przy fragmencie muru na placu przed kościołem świętego Wojciecha, gdzie w 1943 roku Niemcy rozstrzelali żołnierzy Armii Krajowej.
Podobne akcje są organizowane dziś w Sandomierzu i innych miastach regionu.
W Sandomierzu „Światełko dla Armii Krajowej” zapłonie o godzinie 17 przy kwaterze Pielaszowiaków na cmentarzu katedralnym, gdzie zaciągnięta zostanie honorowa warta przez żołnierzy 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Będą także dwa plutony Narodowych Sił Rezerwowych oraz uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Młodzież złoży przysięgę, taką, jaką podczas wojny składali żołnierze AK.
Znicze i kwiaty zostaną złożone także na symbolicznej mogile dowódcy 2 Pułku Piechoty Legionów AK ppłk Antoniego Kruka-Wiktorowskiego.
– Okażmy swoją wdzięczność bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę, zapalmy symboliczne znicze pamięci – tymi słowami poseł Marek Kwitek zachęca mieszkańców Sandomierza i okolic do wzięcia udziału w uroczystościach.