Oblaci na Świętym Krzyżu dostaną od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego promesę w wysokości miliona złotych. Pieniądze będą wkładem własnym do unijnego projektu dalszej rewitalizacji Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu. W planach jest remont części mieszkalnej w klasztorze, która nie była remontowana od lat 70. XX wieku.
Prace warte w sumie 8 milionów złotych obejmą też krużganki, kaplicę relikwii Drzewa Krzyża Świętego i Bazylikę. Oblaci muszą zebrać 1 mln 600 tys zł wkładu własnego do przyznanej unijnej dotacji. Nie byłoby to możliwe bez ministerialnego wsparcia mówi ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru. W planach jest wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia na energooszczędne. Bazylika i krużganki będą oświetlone tzw. światłem odbitym, tak by źródła światła nie były bezpośrednio widoczne. W planach jest też malowanie ścian oraz konserwacja zniszczonych fresków. Tylko cztery z nich zachowały się w całości. Renowacji zostanie też poddana zakrystia.
Promesy Ministerstwa Kultury otrzymało 10 z 70 ocenianych projektów. O ministerialne wsparcie dla Św. Krzyża zabiegał poseł Krzysztof Lipiec. Podkreśla, że stara się wspierać wszystkie ważne inicjatywy w regionie, wśród których są także działania oblatów. Milion złotych to duże i istotne wsparcie dla Św. Krzyża, które można było uzyskać dzięki przygotowaniu przez oblatów dobrego projektu.
Pierwsze prace w klasztorze rozpoczną się w tym roku. Projekt renowacji św. Krzyża powstał we współpracy z gminą Bieliny, która planuje też uatrakcyjnić Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Aktualnie osada jest czynna tylko w sezonie turystycznym. Rocznie odwiedza ją ok. 40 tys. osób. Tymczasem przez Hutę Szklaną przejeżdża 200 tys. turystów. Aby ich zatrzymać na dłużej, gmina chce poszerzyć ofertę i zbudować u podnóża świętego Krzyża tzw. Zagrodę Kultury, która będzie czynna przez cały rok.
Ma w sposób multimedialny prezentować folklor, historię i tradycję regionu świętokrzyskiego mówi Sławomir Kopacz, wójt Bielin. Będzie można zobaczyć tam wieś świętokrzyską, regionalną zagrodę i obrzędy np. zaślubiny, oczepiny i tańce. Wszystko będzie prezentowane za pomocą hologramów. Będzie też sala przeznaczona na zajęcia edukacyjne. Projekt powstaje we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury.
Zagroda Kultury w Hucie Szklanej mogłaby być gotowa pod koniec 2019 roku. Projekt rewitalizacji Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej został też najwyżej oceniony przez ekspertów w konkursie o unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijna dotacja wyniesie ponad 12 milionów złotych i pokryje 80% kosztów planowanych prac.