Ołtarz główny bazyliki kolegiackiej w Wiślicy zostanie w tym tygodniu przekazany pracowni konserwatorskiej w Krakowie, która przeprowadzi jego renowację i złocenie.
Pochodzący z połowy XIX wieku ołtarz został kupiony przez wiślicką parafię w ubiegłym roku w związku z uroczystościami 1050-lecia Rocznicy Chrztu Polski.
Jak mówi Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej bazyliki, ołtarz musi być poddany generalnej konserwacji, która będzie polegała przede wszystkim na oczyszczeniu obiektu, jego dezynfekcji, złoceniu a także uzupełnieniu ubytków w ornamentach.
Renowacji zostanie poddana również wznosząca się nad nawą kościoła, późnobarokowa belka, stanowiąca oparcie dla rzeźby przedstawiającej scenę ukrzyżowania. Duchowny tłumaczy, że pilne prace konserwatorskie czekają także przykościelną dzwonnicę, która została wybudowana w drugiej połowie XV wieku. W trakcie tej zimy zaczęły odpadać poszczególne kamienie i fragmenty gzymsów. Jak dodaje, parafia zwróciła się z prośbą o wykonanie ekspertyzy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która pokaże skalę niezbędnych prac.
– Po otrzymaniu opinii będziemy starali się uzyskać dofinansowanie na remont z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Wiesław Stępień.
Prace konserwatorskie ołtarza mają potrwać co najmniej trzy miesiące i będą kosztowały parafię ponad 40 tys. zł.
Po demontażu otoczona kultem rzeźba Madonny Łokietkowej, która znajduje się w jego centralnej części ołtarza, zostanie ustawiona na specjalnej metalowej konstrukcji w głównej części prezbiterium.