W Szydłowie odkryto cztery średniowieczne krypty. Znajdują się one pod posadzką kościoła Wszystkich Świętych. Dotychczas nikt nie wiedział o ich istnieniu.
To odkrycie może być źródłem nowych informacji o historii średniowiecznej świątyni.
Pochówki zostały odkryte przy okazji badań geologicznych w Szydłowie. Artur Zieliński z Instytutu Geografii UJK wspólnie z doktorantami z AGH badał georadarem m.in. obszar wzgórza, na którym zbudowano średniowieczną świątynię. Wzniesienie jest mocno spękane i naukowcy chcieli ustalić, czy nie zagraża to znajdującym się tam budowlom. Jak się okazało, wyniki zaskoczyły naukowców. Wyszło, że w kościele pod posadzką są 4 krypty. Trzy w centralnej części nawy i jedną w prezbiterium.
Ich istnienie potwierdzono przez wykonanie niewielkiego odwiertu w posadzce kościoła i wprowadzenie do odwiertu mikrokamery. Badacze zobaczyli szkielet i elementy wyposażenia grobowego. Znalezienie krypt i ewentualne dalsze badania tych znalezisk mogą się przyczynić do uzyskania kolejnych informacji o historii Szydłowa.
W kościele zawsze były chowane ważne osoby. Szczególnie obiecująca jest krypta znajdująca się pod ołtarzem – dodaje Artur Zieliński. Niewykluczone, że znajdują się tam zwłoki fundatora świątyni.
Badacze nie wykluczają także, że pod obecną XVII-wieczną posadzką znajduje się starsza, średniowieczna podłoga. Ksiądz Ryszard Piwowarczyk, proboszcz parafii św. Władysława w Szydłowie uważa, że badania powinny być kontynuowane. Według niego jest to najlepszy sposób, by odkryć tajemnice przeszłości, m.in. upewnić się, kiedy i z jakich powodów powstał kościół.
Kościół Wszystkich Świętych jest najstarszym zabytkiem Szydłowa. Na podstawie polichromii odkrytych po II wojnie światowej, jego powstanie datuje się na XIV wiek.