Liczba mieszkańców województwa świętokrzyskiego może spaść w 2050 roku poniżej miliona. Ubytek w ciągu najbliższych lat może wynieść nawet 300 tys. osób. Taką niekorzystną prognozę przedstawiła na konferencji poświęconej problemom demografii dr Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach. Spadek w regionie odnotowywany jest od lat. Mimo, że w całym kraju w ostatnich latach przybyło 200 tys. osób, w Świętokrzyskim zarejestrowano regres o 28 tys. Zmniejsza się przyrost naturalny, w związku z czym w kolejnych latach przybywać będzie mieszkańców w średnim wieku i starszych. W 2050 roku w województwie najwięcej będzie osób w wieku ok. 55 lat. To rodzi wyzwania dla polityki społecznej i gospodarczej.
Nadal też wielu mieszkańców opuszcza region. Widać to przede wszystkim w gminach wiejskich, takich jak Nowa Słupia. Rocznie ubywa tam ok. 100 mieszkańców - informuje wójt Andrzej Gąsior. W ciągu 10 lat w gminie ubyło ok. tysiąca osób, szczególnie młodych, którzy decydują się na wyjazd w celach zarobkowych. Zostaje dużo osób starszych i samotnych, którzy wymagają wsparcia ze strony urzędu.
Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej, prof. Józefa Hrynkiewicz twierdzi jednak, że w porównaniu np. do łódzkiego, warmińsko – mazurskiego czy podkarpackiego, sytuacja świętokrzyskiego nie jest najgorsza. Znacznie lepiej radzą sobie jednak województwa mazowieckie, małopolskie czy pomorskie.
Narastającym problemem w najbliższych latach będzie też niedopasowanie do rynku pracy - przestrzega Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób z wyższym wykształceniem. Ich liczba w ciągu ostatnich dwunastu lat wzrosła o 10 procent.
Spotkania dotyczące sytuacji demograficznej odbywają się w każdym województwie. Po ich zakończeniu, Rządowa Rada Ludnościowa przedstawi wojewodom i samorządom województw podsumowania, które mogą być punktem wyjścia do zmian w polityce społecznej i gospodarczej. Przedstawione zostaną także przykłady dobrych rozwiązań dla poszczególnych województw. Wśród dotychczasowych działań, które mają wzmocnić rodzinę i służyć demografii przedstawiciele rządu wymieniają m.in. wydłużenie urlopów dla rodziców oraz programy: Rodzina 500+, Mieszkanie Plus i Maluch, wspierający tworzenie kolejnych miejsc w żłobkach.