Około 47 milionów złotych będą mogli wykorzystać w tym roku mieszkańcy województwa świętokrzyskiego na wymianę pieców i zakładanie instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii.
10 milionów złotych przeznaczy na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Część pieniędzy została zarezerwowana na niskoprocentowe pożyczki. Zobowiązania mogą być rozłożone nawet na 8 lat i będą w części umarzane. Rok temu z takiej możliwości skorzystało 180 osób. Większość z nich decydowała się na kompleksową termomodernizację budynków i instalowanie na dachach paneli fotowoltaicznych.
– Nowością będą dopłaty do wymiany starych pieców na kotły ekologiczne – zapowiada Marek Gos, wiceprezes Funduszu.
Osoby, które w tym roku zainstalują nowe źródło ciepła mogą liczyć na dotację wynoszącą 25 proc. kosztów demontażu, zakupu i montażu nowego urządzenia. Chętni będą mogli składać wnioski w siedzibie Funduszu od 1 marca.
Z kolei samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczy na ochronę powietrza 37 mln zł z programu unijnego.
– Pieniądze otrzymają gminy, do których chętni mieszkańcy będą się zgłaszać z wnioskami o dofinansowanie zakupu nowoczesnych urządzeń – informuje Piotr Żołądek, członek zarządu województwa.
Na przykład dzięki zakupowi ogniw fotowoltaicznych mieszkaniec będzie mógł taniej wytwarzać energię elektryczną, która może też być źródłem energii cieplnej. Prawdopodobnie gminom zostaną wyznaczone limity na korzystanie z tych pieniędzy, tak aby mogli z nich skorzystać mieszkańcy z całego województwa.
– Z pieniędzy unijnych na pewno skorzysta gmina Bieliny, gdzie w okresie grzewczym także widać mocne zanieczyszczenie powietrza – podkreśla wójt Sławomir Kopacz.
Zainteresowanie mieszkańców jest duże. Urząd gminy od ubiegłego tygodnia do końca lutego prowadzi nabór wstępnych deklaracji. Następnie, wybrana przez gminę firma będzie oceniała jakie rozwiązania fotowoltaiczne są najlepsze do zastosowania w danym gospodarstwie.
Deklaracje zbierają także inne gminy. W Sitkówce-Nowinach już zgłosiło się 200 właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych dotacjami do ekologicznych instalacji. W planach jest też inwestowanie w edukację ekologiczną.
W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje utworzyć w każdej gminie przynajmniej jedną pracownię, w której będzie sprzęt ułatwiający prowadzenie takiej edukacji wśród dzieci.