Dotychczasowe działania wspierające branżę uzdrowiskową w regionie, a także plany dotyczące promocji świętokrzyskich uzdrowisk na arenie międzynarodowej – to główne tematy spotkania w Busku Zdroju. Wzięli w nim udział przedstawiciele sektora medycznego, uzdrowiskowego, kulturalnego oraz samorządowcy.
Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego zapewnia, że 2017 rok będzie pracowity i bardzo ważny dla branży uzdrowiskowej. Jego zdaniem jest ona jedną z wiodących gałęzi rozwoju gospodarczego regionu. Grzegorz Orawiec zaznacza, że jednym z trzech głównych działań, realizowanych w bieżącym roku będzie szkolnictwo zawodowe. – Jest duże zapotrzebowanie na fachowców z branży uzdrowiskowej, głównie rehabilitantów i fizjoterapeutów.
Jest to branża przyszłości – uważa. W tym celu Departament Polityki Regionalnej stara się o dofinansowanie w ramach programu krajowego POWER, który umożliwi realizację praktycznego modelu nauki zawodu. – Minimum 30% zajęć byłoby prowadzonych w sanatoriach, uzdrowiskach i obiektach SPA – tłumaczy Grzegorz Orawiec i dodaje, że współpraca w tym zakresie będzie prowadzona razem ze szkołami i uczelniami z regionu.
Grzegorz Gałuszka, dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala „Krystyna” tłumaczy, że wypracowana podczas zeszłorocznych spotkań teoria promocji uzdrowiskowej Buska na rynku zachodnim przejdzie w tym roku już w praktykę. Dyrektor informuje, że w marcu podpisane zostanie porozumienie z niemiecką kasą chorych, która swoich pacjentów będzie mogła kierować na leczenie do Buska. – Podpisując umowę z kasą chorych z Niemiec, ale również w przyszłości z Austrii, Szwecji czy Holandii, możemy zaprezentować się jako jednostka o najwyższym poziomie wiarygodności – zaznacza dyrektor.
Grzegorz Gałuszka dodaje, że działania tego typu sprzyjają promocji południowego regionu województwa. – Chcemy wykorzystać wszystkie możliwe techniki reklamy i marketingu, by zaprezentować naszą ofertę i obiekty, które posiadamy – tłumaczy.
Przedstawiciele branży uzdrowiskowej mają w planie poszerzenie swojej oferty wprowadzając do niej między innymi metodę lecznictwa opartą na medycynie chińskiej. Jak zapewnia Dominik Zhang, reprezentujący chińską firmę, która współpracuje z tutejszymi placówkami, cieszy się ona w Polsce coraz większą popularnością. – Reakcje rynku są bardzo pozytywne, więc w tym roku będziemy starać się poszerzyć naszą ofertę tworząc Centrum Medycyny Chińskiej w Solcu-Zdroju.
Podobne plany mamy również jeśli chodzi o Busko-Zdrój – informuje Dominik Zhang i dodaje, że medycyna chińska jest już w Polsce rozpoznawalna. – Jesteśmy przekonani, że jeszcze więcej kuracjuszy usłyszy o naszych usługach, które będą wprowadzane w województwie świętokrzyskim i chętnie z nich skorzystają – zaznacza.
Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego ma również w planach w tym roku kontynuowanie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej pod kątem wymiany doświadczeń i kadry medycznej, a także realizację projektu promocji gospodarczej, którego głównym celem jest dalsze otwieranie się na rynki zagraniczne, w tym znalezienie rynku docelowego, na którym skupione zostaną konkretne działania promocyjne.