Wkrótce kobiety decydujące się na poród w Szpitalu Kieleckim będą mogły oddać krew pępowinową, która następnie trafi do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu Chęcińskim. Krew będzie pobierana i przechowywana bezpłatnie.
Jak poinformował Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, funkcjonujący w placówce Biobank jest przygotowany do pobierania próbek, ma laboratorium i komorę laminarną. Trzeba jeszcze podpisać umowę z kieleckim szpitalem przy ulicy Kościuszki.
– Kobiety, chcące oddać swoją krew pępowinową robią to dobrowolnie. Muszą jednak spełnić pewne warunki, ze względu na wymagania Poltransplantu – dodał Michał Piast.
Biobank będzie w stanie opracować do sześciu próbek dziennie. Z krwi pępowinowej pozyskiwane są komórki macierzyste, które wykorzystuje się do leczenia kilkudziesięciu chorób, stosując tak zwaną terapię celowaną dla konkretnego pacjenta. Komórki pomagają w leczeniu m.in. schorzeń onkologicznych, genetycznych, jak również cukrzycy i stwardnienia rozsianego.
– Proces pozyskiwania i następnie wykorzystania komórek jest długotrwały, ponieważ ich preparat, zanim trafi do Poltransplantu musi być poddany kilkumiesięcznej kwarantannie oraz badaniom na obecność między innymi wirusów. Jest także wiele czynników, które dyskwalifikują próbkę. To między innymi przyjmowanie przez kobietę w ciąży niektórych leków – wyjaśnia Michał Piast.
Obecnie w Biobanku w Podzamczu Chęcińskim przechowywanych jest już prawie 700 próbek krwi. Natomiast magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Stosowną umowę ze Szpitalem Kieleckim Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim podpisze jeszcze w tym tygodniu.
Dotychczas krew pępowinową mogły oddawać kobiety rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Posłuchaj „Rozmowy Dnia”: