W województwie świętokrzyskim narasta problem uzależnienia od narkotyków. Sytuacja wygląda podobnie w całej Polsce. Trudno ocenić precyzyjnie liczbę uzależnionych, ale wiadomo, że problem dotyczy coraz młodszych osób.
Najwięcej uzależnionych jest wśród gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale po narkotyki sięgają także uczniowie podstawówek. Dziś radni sejmiku jednogłośnie przyjęli program przeciwdziałania narkomanii w województwie świętokrzyskim na najbliższe 3 lata. W tym roku na ten cel przeznaczone będzie 100 tys. złotych, czyli o 30 tys. złotych więcej, niż w dwóch poprzednich latach.
Pieniądze będą przeznaczone głównie na kampanie społeczne, profilaktykę w szkołach i szkolenia, z których będą mogli skorzystać m.in. nauczyciele, rodzice, a także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy dowiedzą się jakie nowe substancje funkcjonują na rynku.
Jak poinformowała Beata Nowak, wojewódzki ekspert ds. informacji o narkotykach i narkomanii, w regionie najwięcej osób jest uzależnionych od marihuany i haszyszu. Równie dużym zagrożeniem są leki wydawane bez recepty. Bardzo niebezpieczne jest np. stosowanie leków uspokajających i nasennych bez przepisu lekarza, szczególnie w połączeniu z alkoholem. Jest to zagrożenie dla zdrowia i życia.
W ramach programu przeciwdziałania narkomanii w województwie świętokrzyskim wspierane będą osoby wychodzące z nałogu. Powstanie też poradnik z danymi ośrodków, w których można szukać pomocy.