12 nietrzeźwych pacjentów zostało przewiezionych w ostatnim tygodniu ze szpitalnego oddziału ratunkowego na Czarnowie do Ośrodka Interwencyjno- Terapeutycznego przy ulicy Żniwnej w Kielcach.
Jak informowaliśmy, 16 stycznia szpital wojewódzki podpisał umowę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Dotyczy ona przewożenia z SORu nietrzeźwych osób, które nie wymagają pomocy lekarskiej, a jedynie wytrzeźwienia.
Jak informuje Anna Mazur- Kałuża, rzecznik szpitala, takie rozwiązanie jest ułatwieniem dla lekarzy i pielęgniarek. „Skoro te kilkanaście osób zostało skierowanych do ośrodka przy Żniwnej, to o tyle mniej pijanych przebywało na SOR i musiało być pod opieką lekarzy. Dzięki temu personel miał więcej czasu, by zająć się ludźmi naprawdę potrzebującymi” - dodaje Anna Mazur- Kałuża.
Krzysztof Adamski, kierownik Ośrodka Interwencyjno- Terapeutycznego przy ulicy Żniwnej w Kielcach informuje, że w placówce jest w sumie 15 łóżek. Podopieczni mogą liczyć na całodobową opiekę lekarską. W większości są to osoby, które trafiają tam kolejny raz.
Zgodnie z umową, za transport nietrzeźwych pacjentów płaci Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Z rozwiązania problemu osób pod wpływem alkoholu na kieleckim SOR-ze zadowolona jest poseł Anna Krupka. Jak nam powiedziała – zwracała się do marszałka województwa, któremu podlega szpital oraz do prezydenta Kielc, by utworzyć w stolicy regionu izbę wytrzeźwień. Posłanka podkreśliła, że przyjęte rozwiązanie jest równie dobre, ponieważ odciąża szpitalny oddział ratunkowy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo przebywających na nim osób.