Jeszcze kilka miesięcy potrwa procedura przekazania zarządzania lotniskiem w Masłowie świętokrzyskiemu urzędowi marszałkowskiemu. Wicemarszałek Jan Maćkowiak rozmawiał dziś na ten temat w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Obecnie lotniskiem zarządza Aeroklub Polski. Urząd marszałkowski, który jest właścicielem obiektu, przekazuje pieniądze na ten cel.
Przejęcie zarządzania ułatwiłoby m.in. inwestowanie w infrastrukturę lotniska i dałoby większy wpływ na jego bieżące funkcjonowanie. Obecnie na wszystkie inwestycje musi wyrazić zgodę zarządzający, czyli Aeroklub Polski. Jak informowaliśmy, urząd marszałkowski złożył wniosek o przekazanie zarządzania lotniskiem kilka miesięcy temu. W międzyczasie zmieniły się zapisy dotyczące wydawania decyzji o zmianie zarządzającego- mówi wicemarszałek Jan Maćkowiak.
Prawnicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego i prawnicy urzędu marszałkowskiego inaczej patrzą na pewne zapisy aktów prawnych. Jednak po dzisiejszym spotkaniu, które miało charakter roboczy wydaje się, że ULC chce współpracować z urzędem marszałkowskim i w ciągu kilku miesięcy dojdzie do przekazania zarządzania lotniskiem w Masłowie – uważa Jan Maćkowiak.
Następnym krokiem ma być uzyskanie dla lotniska w Masłowie statusu lotniska publicznego, co także ma ułatwić rozwój tego obiektu. Urząd marszałkowski nadal rozmawia też z kieleckim ratuszem na temat stworzenia partnerstwa w prowadzeniu lotniska – dodaje Jan Maćkowiak. W jego ocenie, to dobry moment, żeby miasto włączyło się w planowanie zmian na lotnisku. Taka współpraca samorządów byłaby też dobrze widziana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, co potwierdził podczas dzisiejszej rozmowy z wicemarszałkiem prezes ULC Piotr Samson.
Procedura przejęcia zarządzania lotniskiem w Masłowie ma zostać przeprowadzona tak, by było ono przez cały czas czynne. Jak informowaliśmy, Wojewódzki Zarząd Transportu przygotowuje plan dotyczący możliwych zmian na lotnisku. Ma on być na bieżąco konsultowany z urzędnikami z kieleckiego ratusza.