W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach można oglądać wystawę pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Na ekspozycji są prezentowane m.in. wielkoformatowe zdjęcia Żydów, mieszkających przed wojną na terenie ziemi świętokrzyskiej oraz skany archiwalnych dokumentów, np. niemieckich ogłoszeń zakazujących pomocy Żydom pod karą śmierci.
Są też wspomnienia mieszkańców m.in. Pińczowa, Chmielnika i Nowego Korczyna, dotyczące polsko-żydowskiego sąsiedztwa. W centrum wystawy znalazła się reprodukcja obrazu Marca Chagalla przedstawiająca ukrzyżowanie Jezusa. To symboliczny i wymowny obraz, na którym artysta przedstawił także samego siebie – mówi ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum. Rozpostarte ramiona Jezusa i artysty podkreślają ważny element dialogu. Marc Chagall miał w pamięci dramatyczne doświadczenia II wojny światowej. Chciał poprzez obraz wyrazić, że Chrystus na krzyżu jest kluczem do zrozumienia ludzkich tragedii i śmierci.
W kolejnej sali prezentowane są najważniejsze przedmioty i symbole związane z judaizmem, a także życiem codziennym Żydów mówi ks. dr Paweł Tkaczyk. Można zobaczyć przede wszystkim Torę, a także np. menorę i jarmułkę. Na ekspozycji znalazł się też oryginalny medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznany w 1991 roku Stanisławie Laskowskiej. Jest to najwyższe odznaczenie izraelskie nadawane osobom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej.
Wystawa w Muzeum Diecezjalnym została otwarta z okazji XX Dnia Judaizmu. Można ją oglądać przez kilka tygodni. Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu zostały zorganizowane w Kielcach po raz drugi.