W Kielcach trwają ogólnopolskie jubileuszowe obchody XX Dnia Judaizmu. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą przy pomniku „Menora” i Murze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na al. IX Wieków Kielc.
Wspominano tam Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego i Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Centralnym punktem obchodów było nabożeństwo biblijne, w kieleckiej katedrze.Odbył się także wykład rabina prof. Abrahama Skórki „Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie”, połączony z debatą. A w Kieleckim Centrum Kultury zorganizowano „Wieczór psalmów”.
W Kielcach ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbywają się po raz drugi, co ma znaczenie symboliczne – mówi biskup kielecki Jan Piotrowski. Ten dzień nakazuje nam pamięć o tragicznych wydarzeniach holocaustu i pogromów, a jednocześnie pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość. Tam gdzie jest dialog i modlitwa, tam dzieją się dobre rzeczy – dodał hierarcha.
Wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar wspomniała, że przed II wojną światową w Kielcach mieszkało 25 tysięcy Żydów. Podkreśla, że wspólne spotkanie dotyczące dialogu w Kielcach jest bardzo ważne. Kielce są miastem ważnym z punktu widzenia historii, w której jest także pogrom ludności żydowskiej z 1946 roku. Jednak teraz trzeba patrząc w przeszłość, uczyć się otwierać kolejne karty w naszej wspólnej historii – dodaje dyplomata.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że wspomnienie mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej zawsze będzie ważne dla miasta. Według niego, Kielce wzorowo dbają o relacje z Żydami, co potwierdza decyzja o organizacji w Kielcach ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu. O wizerunek Kielc i wzajemne dobre relacje dba m. in. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Kielce są też miastem partnerskim dla izraelskiej miejscowości Ramla. Jednak ta przyjaźń wymaga ciągłej aktywności, otwartego mówienia o bolesnej historii i oddawania hołdu tym, którzy zapłacili życiem za pozostanie w Kielcach – podkreśla Wojciech Lubawski.
Dzień Judaizmu został ustanowiony w Kościele Katolickim w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Było to życzenie papieża Jana Pawła II. Po Dniu Judaizmu co roku następuje Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.