Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach jest reorganizowane. W związku z tym placówka od początku roku jest nieczynna. Jak informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego – trwają prace administracyjne, związane z przejęciem placówki. – Do połowy miesiąca chcieliśmy uporządkować pewne sprawy związane z fizycznym przejęciem tych obiektów, natomiast w przyszłym tygodniu ponownie otworzymy muzeum, które do czasu podjęcia zaplanowanych prac inwestycyjnych, będzie pracowało na dotychczasowych zasadach – tłumaczy.
Robert Kotowski dodaje, że duża część wiślickich zabytków trafi po inwentaryzacji do Kielc. Część z nich pozostanie w stolicy regionu nawet przez trzy lata, ponieważ tyle mogą potrwać przewidziane w planie rozbudowy wiślickiego muzeum prace. – Do końca pierwszego kwartału będziemy chcieli złożyć wniosek w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Liczę, że uda nam się pozyskać pieniądze, które umożliwią nam realizację koncepcji rozbudowy muzeum w Wiślicy – mówi.
Robert Kotowski dodaje, że zabytki z Wiślicy trafią na specjalną ekspozycję archeologiczną do kieleckiej Kamienicy pod Trzema Herbami. – Chcemy pokazać zabytki wiślickie mieszkańcom Kielc, by zachęcić wszystkich do odwiedzania w późniejszym czasie naszego oddziału w Wiślicy – mówi dyrektor.
Trwają również rozmowy z samorządem Wiślicy w sprawie wydzierżawienia dla muzeum na czas prac związanych z jego rozbudową pomieszczeń, które pełniłyby rolę tymczasowej siedziby placówki. Jak informuje wójt Wiślicy, Stanisław Krzak, rozmowy dotyczą również kupna przez muzeum działek znajdujących się w pobliżu pawilonu archeologicznego, który razem z otoczeniem ma zostać przebudowany. – Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez prof. Andrzeja Kadłuczkę z Politechniki Krakowskiej, w której uwzględniono niezbędne zmiany w otoczeniu pawilonu, rozpoczęliśmy rozmowy z właścicielami działek po to, żeby znaleźć miejsce pod budowę przyszłego nowego obiektu – wyjaśnia. Wójt dodaje, że właściciele jednej z działek wyrazili już chęć jej sprzedaży dla muzeum.
Koncepcja przygotowana przez prof. Andrzeja Kadłuczka zakłada wzniesienie budynku muzeum przy Rynku Solnym. Obiekt w dużej części ma być przeszklony, podobnie jak pawilon i połączony podziemnym przejściem z podziemiami kolegiaty.
Koszt rozbudowy muzeum szacowany jest na ponad 20 milionów złotych.
K. Włosowicz