Propozycje zmian w sieci szkół poznali dziś kieleccy radni. Podczas posiedzenia Komisji Edukacji i Kultury założenia nowego systemu przedstawiali Andrzej Sygut zastępca prezydenta Kielc oraz Anita Stanisławska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta.
W związku z reformą oświatową wygaszane będą gimnazja. Radni dowiedzieli się, co władze miasta chcą umieścić w budynkach, w których teraz działają te szkoły. Jak mówi radny Tomasz Bogucki, pomysły są ciekawe, ale radni mają też swoje propozycje.
– To są propozycje do przemyślenia, ale my nie byliśmy dłużni i również przedstawiliśmy nasze propozycje panu prezydentowi. Są one przyjmowane i myślę, że dojdziemy do porozumienia – uważa Tomasz Bogucki.
Radni między innymi uważają, że miasto powinno włączyć Zespół Szkół Informatycznych do Zespołu Szkół Elektrycznych. Budynek „Informatyka” zajęłaby wtedy Szkoła Podstawowa nr 8, mieszcząca się obecnie w małym i ciasnym budynku. Propozycja miasta jest nieco inna. Zakłada przeniesienie starszych klas „Ósemki” do wydzielonej części budynku pobliskiego ZSI, jednak sam „Informatyk”, zostałby na miejscu.
Radny Jacek Wołowiec bardzo krytycznie ocenił również pomysł przeniesienia V LO im. księdza Piotra Ściegiennego. Jak stwierdził, proponowana przez miasto lokalizacja doprowadzi do zamknięcia tej szkoły.
– Na pierwszy rzut oka zmiany proponowane przez władze Kielc są dość sensowne, ale mam nadzieję, że uwagi, które zostały zgłoszone przez radnych zostaną uwzględnione. Chodzi mi głównie o plan przeniesienia V LO do obecnego budynku Gimnazjum nr 3. Ten budynek nie pozwoli się temu liceum rozwijać – przekonuje Jacek Wołowiec.
Radni pozytywnie ocenili natomiast inne duże zmiany proponowane przez władze Kielc. Wśród najważniejszych są połączenie obecnego gimnazjum nr 9 ze Szkołą Podstawową nr 34 oraz przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 1 z Bocianka na Słoneczne Wzgórze. Mieściłaby się wówczas w pobliskim budynku obecnego gimnazjum nr 7.
Andrzej Sygut przyznał, że miasto zaproponowało użyczenie budynku obecnej „Jedynki” Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek. Siostry prowadzą gimnazjum oraz liceum im. Świętej Jadwigi Królowej. Jednak nie mają miejsca, by w obecnej siedzibie utworzyć podstawówkę. Tymczasem szkoły prowadzone przez zgromadzenie są jednymi z najlepszych w Polsce. W ostatnim rankingu Perspektyw liceum uplasowało się na 10 miejscu w kraju.
Miasto ma czas do końca marca na przyjęcie uchwał zmieniających sieć szkół. Z rodzicami oraz nauczycielami szkół, których zmiany dotkną najmocniej będą odbywać się spotkania informacyjne.