Cena, a nie jakość. To najczęściej decyduje o wyborze węgla, którym ogrzewamy domy. Kupowanie tańszego opału wcale nie oznacza jednak oszczędności. Niskiej jakości węgiel daje mniej ciepła, a w trakcie jego spalania powstaje więcej popiołu i siarki - mówi Dariusz Dudek, właściciel jednego z kieleckich składów opału. Wylicza, że ze względu na jakość opału rozbieżności w cenie tony węgla sięgają ponad 100 zł.
Jego zdaniem, lepiej jednak kupić droższy węgiel, który ma większą kaloryczność. Parametr ten powie nam, ile ciepła uzyskamy ze spalenia kilograma opału. Różnice są bardzo duże. Wysokiej jakości węgiel ma 30 tysięcy kilodżuli na kilogram, a tymczasem w przypadku czeskiego węgla, który jest gorszej jakości, parametr ten jest nawet dwukrotnie niższy – mówi Dariusz Dudek.
Sprzedawca węgla dodaje, że kupując opał, warto zainteresować się certyfikatem producenta. Zawiera on nie tylko informacje o wartości opałowej, ale także parametry dotyczące zawartości siarki i popiołu. Dariusz Dudek radzi, aby przed zakupem zapytać sprzedawcę także o źródło pochodzenia węgla. Jego zdaniem, najlepiej wybrać węgiel z polskiej kopalni, które w większości są gwarancją jakości.
Węgiel niskiej jakości jest bardziej brązowy niż czarny. Ponadto nie jest błyszczący tylko matowy – podpowiada Dariusz Dudek. Przyznaje jednocześnie, że spalanie złej jakości węgla powoduje większe zanieczyszczenie powietrza.