Wiadomo już, jak będzie funkcjonować galeria lalek teatralnych, która ma powstać w miejscu dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej w Kielcach. Koncepcję merytoryczną, zatwierdzoną wstępnie przez prezydenta miasta, opracował zespół pod przewodnictwem Roberta Drobniucha, dyrektora Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Nad dokumentem pracowali uznani specjaliści, m.in. Przemysław Klonowski zajmujący się wystawami teatralnymi i Marek Waszkiel, ceniony menadżer teatru lalek.
Do zagospodarowania jest ok. 800 metrów kwadratowych. Na parterze, znajdzie się stała wystawa i pracownie, które będą oferować konserwację muzealiów – zapowiada Robert Drobniuch. Na pierwszym piętrze zaplanowano scenę, na której będą się odbywać spektakle, koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Będą tam też wystawy czasowe i przestrzeń dla organizacji pozarządowych.
Nowy obiekt ma być współprowadzony przez Teatr „Kubuś” oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Teatr będzie odpowiadał za część artystyczno-edukacyjną. Z kolei muzeum będzie zarządzać obiektem, prowadzić pracownię konserwacji i zajęcia związane z muzealnictwem. Duże wystawy czasowe mają się odbywać przynajmniej dwa razy w roku – mówi Robert Drobniuch. W planach jest ekspozycja lalek afrykańskich i azjatyckich, np. z Japonii. Organizatorzy chcieliby też pokazać wystawę znanych marionetek ze Stanów Zjednoczonych, Muppetów oraz słynnych lalek Siergieja Obrazcowa.
Z kolei wystawa stała złożona z lalek powstałych w Kielcach będzie opowieścią o różnych formach i technikach w lalkarstwie – dodaje Robert Drobniuch. Kluczem do tej ekspozycji ma być dłoń, jako narzędzie animacji i tworzenia. Stała wystawa będzie zapraszać widza do manualnej pracy. Oferta będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale w planach są także zajęcia dedykowane wyłącznie dorosłym i seniorom.
Spacer po galerii lalek teatralnych ma trwać ok. 1,5 godziny. Zespół nadal pracuje nad ożywieniem przestrzeni wokół budynku. Jednym z pomysłów jest stworzenie tam galerii lalek z zieleni. Eksperci pracują też nad bezpiecznym dojściem do budynku zlokalizowanego między dwoma pasami jezdni. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to pierwsza w Polsce galeria lalek teatralnych. Na świecie istnieje kilka takich instytucji, m.in. w niemieckim Monachium i Tallinnie w Estonii. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie dla inwestycji w Kielcach, to mogłaby ona powstać w ciągu 3 lat. Jej koszt jest wstępnie szacowany na ok. 6 milionów złotych.