Samorząd Kielc sfinansuje kolejny program profilaktyczny. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu od 1 stycznia tego roku przez Ministerstwo Zdrowia programu szczepień przeciw pneumokokom dla dzieci. Do tej pory na te szczepienia z własnej woli pieniądze wykładały poszczególne samorządy.
Jak przypomina zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut, gmina Kielce wprowadziła darmowe szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom w 2006 roku. Teraz w związku z nowymi rozwiązaniami resortu zdrowia, gminie uda się zaoszczędzić pieniądze, które do tej pory przeznaczała na szczepienia dzieci przeciw pneumokokom. – Prezydent Wojciech Lubawski podjął decyzję, że te oszczędności mają zostać przeznaczone na działania w zakresie ochrony zdrowia. Zdecydowaliśmy, że te fundusze miasto przeznaczy na szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych. Okazuje się, że seniorzy zaszczepieni tą szczepionką w przypadku bardzo poważnych chorób, np. nowotworowych, nie mają skutków ubocznych – dodaje Andrzej Sygut.
Oszczędności będą jednak później, ponieważ z finansowanych z budżetu państwa szczepień będą mogły korzystać dopiero dzieci urodzone w 2017 roku, informuje Andrzej Włoch, kierownik referatu promocji zdrowia i profilaktyki w kieleckim ratuszu.
– Musimy jeszcze szczepić dzieci, które już przyjęły pierwszą, czy drugą dawkę leku oraz dzieci, które nie zostały jeszcze zaszczepione, a urodziły się w 2016 roku. Dlatego tu oszczędności nie będą większe niż 300, czy 400 tysięcy złotych – tłumaczy Andrzej Włoch.
Miasto Kielce będzie starało się otrzymać także dofinansowanie na programy profilaktyczne z Narodowego Funduszu Zdrowia, dodaje Andrzej Włoch.
– Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie dofinansowania programów profilaktyki zdrowotnej realizowanej przez samorządy poprzez NFZ. Samorządy, które realizują takie programy, czas na złożenie wniosków mają do 15 marca. Jednak jaka będzie wysokość dofinansowania, na razie nie wiadomo – mówi Andrzej Włoch.
Pneumokoki to bakterie, które powodują m.in. zapalenie płuc, ucha środkowego, czy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.
Kielce są liderem w Polsce pod względem realizacji programów profilaktycznych. Miasto finansuje już szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom i ospie wietrznej, dla dziewczynek 12- i 13- letnich przeciw wirusowi HPV, a dla seniorów przeciw grypie.
W przyszłości miasto zamierza nawiązać współpracę ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii i wprowadzić profilaktyczny program wykrywający raka płuca. Nie wyklucza także sfinansowania szczepień przeciw brodawczakowi ludzkiemu dla chłopców.
Natomiast szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia przeciw pneumokokom zamierza zacząć finansować od jesieni tego roku.