Uczniowie szkół zawodowych w województwie świętokrzyskim nadal mogą się ubiegać o unijne stypendium. Urząd Marszałkowski ogłosi kolejny nabór dla tych szkół, bo dotychczasowe zainteresowanie uczniów programem stypendialnym nie było zbyt duże. W ramach stypendium uczeń może otrzymać 3 tys. 700 złotych.
Zostaje też objęty w szkole indywidualnym programem rozwoju z przedmiotów, w których jest szczególnie uzdolniony. Nauczyciel opiekujący się stypendystą wyznacza mu dodatkowe konsultacje i zajęcia. Uczniowie szkół zawodowych i techników będą mogli składać wnioski o stypendium od 9 stycznia do końca miesiąca – informuje Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę i edukację. Urząd miał sygnały, że nie do wszystkich uczniów i rodziców dotarła informacja o możliwości ubiegania się o stypendium. W związku z tym przez kolejne trzy tygodnie będzie można składać wnioski. Dokumenty są łatwe do wypełnienia. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, może się zwrócić o pomoc do departamentu edukacji w UMWŚ.
O stypendium mogą się ubiegać uczniowie przynajmniej 2 klasy szkoły zawodowej i technikum, posiadający dobre oceny z przedmiotów zawodowych, informatycznych i języków obcych. Dochód na jedną osobę w rodzinach stypendystów nie może przekraczać 1348 zł. Do rozdania jest w sumie 400 stypendiów, 200 dla szkół ogólnych i 200 dla zawodowych. Dotąd wpłynęło ponad 660 wniosków. Zdecydowana większość pochodzi od uczniów szkół ogólnokształcących. Są wśród nich wnioski z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.
Uczący fizyki, opiekun stypendystów unijnych w IV LO Witold Jachowicz przyznaje, że te stypendia rozwijają uczniów. Uczniowie szybko uzupełniają trudniejsze partie materiału i rozszerzają wiedzę o informacje spoza programu nauczania. Witold Jachowicz na dodatkowych zajęciach i konsultacjach dla stypendystów uzdolnionych w dziedzinie fizyki, uczy np. przydatnych partii matematyki, których nie ma nawet w programie rozszerzonym.
Wnioski o stypendia unijne zostaną ocenione w ciągu dwóch miesięcy. Województwo świętokrzyskie może wydawać na program stypendialny ok. 2 mln zł rocznie, do 2020 roku. Nabory będą ogłaszane co roku, do zakończenia bieżącej finansowej perspektywy unijnej.