W piątek 6 stycznia ulicami ponad 20 miejscowości w naszym regionie przejdą Orszaki Trzech Króli. W Kielcach wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godzinie 13.00 w bazylice katedralnej. Następnie na plac Najświętszej Maryi Panny przybędzie 5 orszaków. Jako pierwszy pojawi się orszak z udziałem Świętej Rodziny i kieleckich biskupów.
Pozostałe wyruszą z ulic: Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Kapitulnej i placu Zamkowego. Jak co roku, do roli Trzech Króli zaproszono osoby, które reprezentują różne środowiska.
W rolę Kacpra wcieli się Zbigniew Kowalski, nauczyciel historii w Liceum im. Stefana Żeromskiego, aktywnie działający w grupach rekonstrukcyjnych i zaangażowany w edukację patriotyczną młodzieży. Melchiorem będzie Bertus Servaas, prezes klubu Vive Tauron Kielce, a Baltazarem przedsiębiorca i były kielecki radny Stanisław Rupniewski.
Przybędzie też czwarty, tzw. spóźniony orszak mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury. Ten orszak poprowadzi animator kultury Wit Chamera. Są do niego zaproszone osoby samotne, bezdomne i opuszczone. Jest to nawiązanie do słów ks. bp. Jana Piotrowskiego, który na wigilii dla osób bezdomnych i samotnych w WDK mówił, że trzeba się zastanowić, dlaczego takie osoby są nam dane i jak możemy im pomóc.
Na scenie ustawionej na placu Najświętszej Maryi Panny wystąpią grupy kolędnicze, zespół pieśni i tańca Kielce, wokaliści i orkiestra dęta. Kolędowaniu będzie przewodniczył folkowy zespół Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa.
W diecezji sandomierskiej orszaki wyruszą nie tylko w większych miastach, ale także w kilkunastu mniejszych miejscowościach. Procesje odbędą się m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu i Opatowie. W Sandomierzu orszaki wyruszą z trzech kościołów i spotkają się na Rynku Starego Miasta.
Z kolei w diecezji radomskiej Trzej Królowie przejdą m.in. ulicami Starachowic, Szydłowca, Końskich i Skarżyska-Kamiennej. W Skarżysku procesja rozpocznie się w klasztorze ojców franciszkanów. Każdy otrzyma śpiewniki i korony zapowiada organizator orszaku Krzysztof Randla. W klasztorze odegrana zostanie scena Zwiastowania. Potem orszak przejdzie do Miejskiego Centrum Kultury, przed którym odegrana zostanie kolejna scenka „W pałacu Heroda”. Pochód zakończy się w sanktuarium przy ul. Wileńskiej, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie, połączone z konkursem i nagrodami. Królami w Skarżysku-Kamiennej będą przedstawiciele policji, straży pożarnej i nadleśnictwa. Będą podróżować konno, a być może także bryczką lub kabrioletem.
Ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej podkreśla, że warto uczestniczyć w orszaku Trzech Króli całą rodziną. Jezus także przyszedł na świat w rodzinie. Warto w tym dniu publicznie pokazać swoją wiarę i zawierzyć Świętej Rodzinie swoje życie i małżeństwo. Dodaje, że każdy z nas, tak jak Trzej Królowie, zmierza do Boga różnymi drogami.
W tym roku Orszaki Trzech Króli odbędą się pod wspólnym hasłem, nawiązującym do franciszkańskiego zawołania: „pokój i dobro”. Celem ulicznych jasełek, z udziałem mieszkańców jest podtrzymywanie tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.