Dzięki akcji Radia Kielce i lokalnych mediów udało się odnaleźć poszukiwany przez historyków oraz Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – wojenny egzemplarz kieleckiego wydania „Dywizjonu 303”. Jak się okazuje, był w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Trafił do książnicy jako dar w 2003 roku – poinformował na naszej antenie dyrektor biblioteki Henryk Suchojad.
Książka wydana została w formacie kieszonkowym 12 na 16 centymetrów. Dla zmylenia Niemców ma formę notatnika. Na okładce widnieje tytuł „Wydatki domowe. Miesiąc, 1944 rok”. W środku nie różni się od brytyjskiego wydania. Wydawcy jedynie na końcu dołączyli informację, że publikacja ukazała się nakładem „Chrobrego Szlaku” – pisma Narodowych Sił Zbrojnych wydawanego w Kielcach od 1942 roku. Dla zmylenia Niemców książeczka ma formę notatnika i tytuł sugerujący zeszyt do spisywania domowych wydatków.
Zadowolenia z odnalezienia książki nie krył syn pisarza Arkady Radosław Fiedler, mimo świadomości, że nie trafi ona do muzeum w Puszczykowie. -Bardzo się cieszę z tego powodu, że ten egzemplarz się znalazł. To daje nadzieję, że będą inne, gdzieś w prywatnym posiadaniu, bo nie jestem w stanie przyjąć do wiadomości, że tylko 1-2 egzemplarze są oficjalnie schowane w bibliotekach. Na pewno gdzieś one są w prywatnych rękach, tylko trzeba trochę cierpliwości, żeby do nich dotrzeć – powiedział.
Kolejnym efektem naszej akcji może być powstanie w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Biblioteki Druków Wojennych. Wsparcie dla tej inicjatywy wyraził dyrektor Wzgórza Zamkowego Rafał Nowak, który poinformował, że odbyły się pierwsze rozmowy w tej sprawie.
– Napiszemy projekt na digitalizację, między innymi także druków tych, które by opisywały codzienne życie naszego miasta. W to oczywiście wpisują się także książki, więc mogę zapewnić, że z radością ten projekt będziemy wspierać – zaznaczył Rafał Nowak.
Książka Arkadego Fiedlera, opisująca działania bojowe polskich lotników w „Bitwie o Anglię”, została wydana w Londynie w 1942 roku. Jej egzemplarze docierały do okupowanego kraju dołączane do lotniczych zrzutów. Te książki były z kolei kopiowane i drukowane w podziemnych wydawnictwach.
Ukazały się cztery wydania warszawskie i jedno kieleckie nakładem konspiracyjnego pisma „Chrobry Szlak” redagowanego przez Jana Golkę. Tak wydrukowane egzemplarze trafiały między innymi do oddziałów leśnych i przekazywane były z rąk do rąk, część z nich mogła być ukrywana w domach i leży tam do dziś.
Kielecki wojenny egzemplarz „Dywizjonu 303” jako „biały kruk” ma przede wszystkim wartość historyczną, jest cennym świadectwem walki nie tylko zbrojnej, ale też ideologicznej Polskiego Państwa Podziemnego. Drukowane z narażeniem życia książki miały w czasie wojny krzepić dumę i narodową świadomość.