Wyjątkowa szopka stanęła w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Konstrukcja została wybudowana w prezbiterium. W całości wykonana jest z drewna, pokrytego słomą. W szopce możemy zobaczyć narzędzia rolnicze oraz przedmioty użytkowe charakterystyczne dla wsi kieleckiej. Nawiązują one do ludowego dziedzictwa regionu.
Z drewna wykonano także postacie świętej rodziny. Beata Misztal podaje, że większość eksponatów, które znalazły się w szopce została wypożyczona z Muzeum Wsi Kieleckiej. Są to między innymi malowane na drewnie anioły stanowiące tło szopki oraz beczki, dzbany, garnki, cepy czy końska uprząż.
Są także narzędzia stolarskie nawiązujące do zawodu świętego Józefa, który był cieślą.
Szopka ma 6 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Do jej wykonania zużyto 10 metrów sześciennych surowego drewna. Budowę zaczęto w listopadzie. Pomysłodawcą był kapelan kościoła garnizonowego ksiądz pułkownik Grzegorz Kamiński. Konstrukcja powstała dzięki wsparciu 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Podczas pasterki pojawią się w niej żywe zwierzęta. Parafia zapowiada także liczne bożonarodzeniowe koncerty. Pierwszy pod hasłem „Rodzinna Kolęda” odbędzie się 26 grudnia o godzinie 13.20.
Magdalena Nowak