Ponad 97 milionów złotych unijnej dotacji na budowę i rozbudowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków trafi do 13 gmin w województwie świętokrzyskim. W ramach planowanych inwestycji powstanie ponad 126 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej, zbudowana zostanie oczyszczalnia ścieków, a 5 będzie przebudowanych.
Najwięcej pieniędzy otrzyma gmina Koprzywnica, gdzie mieszka 7 tysięcy osób. Dzięki 22 milionom dotacji dwa razy więcej mieszkańców będzie miało dostęp do kanalizacji – mówi burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca. Dotychczas skanalizowane było tylko miasto. Dzięki dotacji kanalizacja powstanie w 8 sołectwach i skorzysta z niej około 600 gospodarstw. Mieszkańcy zapłacą za przyłącza. Z szacunków gminy wynika, że będzie to koszt około 1 tys. 200 złotych.
Prace w gminie Koprzywnica zaczną się prawdopodobnie latem 2017 roku. Zmodernizowana zostanie też ponad 20-letnia oczyszczalnia, która dwukrotnie zwiększy możliwości oczyszczania.
Z kolei w Suchedniowie dzięki unijnej dotacji kanalizacja powstanie na ulicach Cmentarnej, Koszykowej, Berezów, Jodłowej i Żeromskiego. Do sieci będzie mogło się przyłączyć ponad 1 tys. 200 osób. Zwiększy to m.in. atrakcyjność turystyczną gminy – mówi burmistrz Cezary Błach. „Atrakcyjne, zielone tereny, zalew i dobre położenie są atutem Suchedniowa, jednak problemem jest brak kanalizacji w wielu częściach miejscowości. Jej budowa jest niezbędna, by przyciągnąć kolejnych mieszkańców i zachęcać młodych do osiedlania się na miejscu.”
Składając projekt, trzeba było zapewnić, że na jednym kilometrze do kanalizacji podłączy się 120 osób lub 90 osób na terenie chronionym przyrodniczo. Niektórzy wójtowie podkreślali, że ten unijny zapis jest trudny do realizacji i nigdy nie osiągną go małe wioski. To był trudny wskaźnik także dla gminy Sędziszów, która dostała prawie 16 milionów złotych na budowę nowej oczyszczalni ścieków i wybudowanie 11 kilometrów sieci kanalizacji mówi burmistrz Wacław Szarek.
Z powodu unijnego wymogu, do projektu nie można było włączyć ulic o mniejszej gęstości zaludnienia, bo przez to cały projekt mógł nie otrzymać wsparcia. Trzeba było wybrać tereny, w których pewne było przyłączenie do sieci 120 osób na kilometr.
Budowa kanalizacji będzie wymagała także przejścia przez prywatne posesje. Burmistrz ma nadzieję, że wcześniejsze zgody na realizację prac zostaną przez mieszkańców podtrzymane.
O unijne pieniądze z Regionalnego Programu Unijnego ubiegało się 29 projektów. Część z nich została odrzucona m.in. dlatego, że nie udało się zagwarantować, że na jednym kilometrze przyłączy się wymagana liczba osób. Konieczność kanalizacji gmin wynika z dyrektywy unijnej. Jeśli gmina do 2019 roku nie będzie w 50% skanalizowana, to będzie musiała płacić 500 razy wyższą opłatę środowiskową.
Według danych z końca 2014 roku, skanalizowanych jest 42% terenów województwa świętokrzyskiego.