Pińczowski Klub Polskiej Sztuki Walki zainaugurował w Muzeum Regionalnym w Pińczowie cykl spotkań dla młodzieży szkolnej, podczas których w formie wykładów i pokazów prezentowana będzie historia husarii, walczącej na polach bitew od początku XVI do połowy XVIII wieku.
Krzysztof Dusik, prezes klubu mówi, że stowarzyszenie chce popularyzować wiedzę na temat tej formacji i jej roli w naszej historii. Jak się okazuje przez ponad 200 lat była to najlepsza jazda nie mająca sobie równych na świecie. Jak się jednak okazuje młodzież niewiele wiele o rycerzach ze skrzydłami na pancerzach, dlatego członkowie stowarzyszenia chcą pokazać, jak wyglądało życie obozowe, jak husarze trenowali i walczyli.
Dodaje, że podczas żywych lekcji historii uczniowie będą mogli zobaczyć i przymierzyć części uzbrojenia. Pińczowski Klub Polskiej Sztuki Walki działa od dziesięciu lat. Grupę rekonstrukcyjną można podziwiać między innymi na pokazach organizowanych na Zamku w Chęcinach, a także w trakcie corocznych, ogólnopolskich spotkań Klubów Polskiej Sztuki Walki na Świętym Krzyżu.