Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach rozważy stworzenie posterunku policji, przy szpitalnym oddziale ratunkowym w Kielcach. Jak informowaliśmy, z taką prośbą zwrócił się do niego dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Jego zdaniem pomogłoby to rozwiązać problem awanturujących się, pijanych pacjentów. Inspektor Dariusz Augustyniak przyznaje, że jest zdziwiony taką prośbą.
– Nie znam województwa, w którym przy szpitalnym oddziale ratunkowym działałby posterunek policji. Jeżeli jest sytuacja, że w szpitalu awanturuje się pacjent, wysyłany jest tam patrol policji- dodaje. Jednocześnie przyznaje, że nie widział jeszcze pisma, które skierowała do niego dyrekcja szpitala, ale zapowiedział, że wnikliwie przeanalizuje prośbę szpitala.
Problem pijanych, awanturujących się pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym nie dotyczy tylko Kielc, ale niektóre polskie miasta znalazły, chociażby w małym stopniu sposób na poprawę sytuacji. Na SOR w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu trafia od 10 do nawet 20 nietrzeźwych pacjentów na dobę. Wielu z nich jest także agresywnych. Jak przyznaje dr Piotr Roczniak, kierownik oddziału, w tym szpitalu sytuacja poprawiła się, gdy w przez kilka miesięcy działała policyjna izba wytrzeźwień. – Był tam lekarz i pielęgniarka oraz dozór policyjny i takie rozwiązanie sprawdzało się. Jednak miasto nie zdecydowało się na dalsze finansowanie izby i została zamknięta – dodaje dr Piotr Roczniak.
Na szpitalny oddział ratunkowy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie średnio na dobę trafia 5 nietrzeźwych pacjentów. Część z nich jest pobudzona i agresywna, wówczas takimi osobami zajmuje się ochrona szpitala, informuje Lucyna Żyłka, pielęgniarka oddziałowa. – Ochrona w jakiś sposób pomaga, ale generalnie i tak opieka nad nietrzeźwymi pacjentami spada na personel SOR-u – stwierdza Lucyna Żyłka.
Także SOR w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie boryka się z pijanymi pacjentami. Jednak, gdy lecznica zatrudniła ochronę, sytuacja poprawiła się i nietrzeźwi awanturujący się pacjenci, to przypadki sporadyczne.