8 świętokrzyskich szpitali znalazło się w „złotej setce” najlepszych polskich lecznic. Tak wynika z „Rankingu Szpitali 2016”, opublikowanego przez Rzeczpospolitą. Na najwyższym, 36 miejscu, uplasował się Szpital Specjalistyczny w Końskich.
Wojciech Przybylski, dyrektor placówki jest zadowolony z tej pozycji. – W rankingu uczestniczy kilkaset szpitali, a więc jest to dobry wynik w skali kraju. Zawsze może być lepiej, ale zdaję sobie też sprawę, że konkurencja jest bardzo duża. Szpitale w ostatnich latach zmieniły swoje oblicze, dużo inwestowały w sprzęt medyczny, szkoliły kadrę, a więc jest to wynik związany z dużą konkurencją i podniesienia jakości leczenia w polskich szpitalach – stwierdza Wojciech Przybylski.
Połowa pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Końskich, to ludzie spoza powiatu koneckiego. Rocznie w tym szpitalu leczone są 22 tysiące osób, a do szpitalnego oddziału ratunkowego trafia około 35 tysięcy pacjentów. W lecznicy znajduje się 21 oddziałów, w tym 16 oddziałów specjalistycznych.
Z kolei największa lecznica w regionie, czyli Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach znalazł się na 91 miejscu. Jak mówi Anna Mazur–Kałuża, rzecznik placówki, to nie rankingi świadczą o jakości leczenia, a liczba pacjentów, która zgłasza się do danego szpitala. Wzrost liczby hospitalizowanych widać na każdym oddziale. – Na przykład w Klinice Ginekologii i Położnictwa w zeszłym roku było ponad 1900 porodów. Przewidujemy, że w tym roku liczba ta przekroczy dwa tysiące. Ponadto w szpitalu mamy jedyny w Kielcach i okolicy szpitalny oddział ratunkowy, jedyne w województwie kliniki neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii dziecięcej urologii i traumatologii, czy klinikę anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej – wylicza Anna Mazur – Kałuża.
W „złotej setce” nie znalazło się natomiast Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jak tłumaczy Stanisław Góźdź, dyrektor placówki, szpital nie wypełnił ankiety, a tym samym nie wziął udziału w rankingu, stąd jego nieobecność na liście najlepszych szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych. – Najważniejszą oceną działania szpitala jest ocena pacjentów. To jest najważniejszy dla mnie ranking, który jest najbardziej obiektywny. Codziennie poddajemy się ocenie najważniejszego podmiotu jakim jest pacjent i to jego opinia jest dla nas najważniejsza. To czy pacjenci chcą się u nas leczyć potwierdza ich obecność – stwierdza dyrektor Góźdź.
Codziennie do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zgłasza się od tysiąca do tysiąca czterystu pacjentów. Rocznie szpital udziela ponad 200 tysięcy porad, a hospitalizuje 30 tysięcy pacjentów.