160 nowych miejsc noclegowych i ok. 130 nowych miejsc pracy powstało w ramach projektu „Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością”. Projekt był realizowany przez 5 lat w powiatach kieleckim, sandomierskim, opatowskim i ostrowieckim. Jego celem była promocja regionu w kraju i przekonanie mieszkańców świętokrzyskiego o regionalnym potencjale, który warto wykorzystać.
Ponad 15 milionów złotych przekazano na dotacje dla regionalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i wsparcie dla powstających firm. 77 nowych przedsiębiorstw, które powstały dzięki dotacji, jest związanych np. z gastronomią, agroturystyką i działalnością artystyczną. W Dwikozach stworzono inkubator przetwórczy, gdzie rolnicy mogą wykonywać soki i inne przetwory.
Powstało też 12 produktów turystycznych, które mają przyciągać zwiedzających i wpływać na rozwój regionu. Przykładem są tkaczki bodzentyńskie – mówi Anna Frańczak, kierownik programu. Są to panie, które odtwarzają tradycje gminy Bodzentyn z czasów, gdy działała tu tkalnia. Współpracują z gospodarstwem agroturystycznym i lokalnymi przedsiębiorcami, proponując turystom warsztaty tkackie.
Efektem programu jest też szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków. W 17 zaangażowanych restauracjach i 7 gospodarstwach agroturystycznych można skosztować potraw regionalnych i kupić miejscowe produkty mówi Teresa Wąsik ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Nie są to produkty tanie, bo wytwarza się je w ograniczonej ilości i często tylko w określonym czasie. Są wśród nich szczodroki, krówka opatowska, ser jabłeczny, sok jabłkowy z Bielin, albo przetwory od s. Małgorzaty Chmielewskiej.
Produkty są oznakowane wspólnym logo. Natomiast wśród potraw regionalnych króluje zalewajka. Jest też sporo dań opartych na kapuście, grzybach i kaszy, bo w okolicach Ostrowca Św. uprawia się dużo gryki.
Projekt Świętokrzyska Kuźnia Smaków będzie kontynuowany. Organizatorzy stworzyli mapę informującą o punktach wchodzących w skład szlaku kulinarnego. Będzie ona dostępna w punktach informacji turystycznej. Informacje można też znaleźć na stronie internetowej projektu.
Program „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” za ponad 25 milionów złotych realizował od 2011 roku Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu oraz samorząd województwa. Większość pieniędzy pochodziła z funduszy szwajcarskich.