W województwie świętokrzyskim zmienią się kryteria wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Po zmianach, ułatwienia będą dotyczyć 3 tzw. zawodów deficytowych takich jak: kierowca samochodu ciężarowego, kierowca ciągnika siodłowego i spawacz.
Wydłuży się też okres, na który osoba z zagranicy będzie mogła otrzymać zezwolenie na pracę, z 18 do 24 miesięcy. Jak wyjaśnia rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia, nowe zapisy są niezbędne ze względu na zmianę sytuacji na lokalnym rynku pracy. Poprzednie rozporządzenie regulujące wydawanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców było wydane w 2010 roku. Kryteria sprzed 6 lat są już nieaktualne. Lista zawodów deficytowych ma usprawnić procedurę wydawania zezwoleń w tych zawodach, w których brakuje pracowników.
Pracodawca, który chce zatrudnić w Polsce obcokrajowca, musi przedstawić m.in. opinię starosty, z której wynika, że osób z poszukiwanymi kwalifikacjami nie ma w powiatowym rejestrze bezrobotnych. Takich dokumentów nie trzeba przedstawiać, jeśli zatrudnienie dotyczy któregoś z zawodów określonych w rozporządzeniu wojewody – dodaje Diana Głownia. W wyborze zawodów deficytowych kierowano się opiniami pracodawców i analizami Powiatowych Urzędów Pracy. Sprawdzano, w jakich zawodach pracodawcy mają największe problemy rekrutacyjne.
W nowym rozporządzeniu wojewody lista zawodów deficytowych zmniejszy się z kilkunastu do trzech. Na liście nie będzie np. pracownika administracyjnego, budowlanego, recepcjonisty, kasjera i robotnika pomocniczego w przemyśle przetwórczym -mówi Diana Głownia. Wynika to m.in. z tego, że w poprzednim rozporządzeniu zawody deficytowe były przypisane do danego powiatu, np. cudzoziemiec mógł był łatwiej zatrudniony jako opiekun w domu pomocy społecznej, ale tylko w powiecie opatowskim lub jako kasjer, ale tylko w powiecie sandomierskim. Teraz określono 3 zawody deficytowe dla całego województwa.
Rozporządzenie ma regulować polski rynek pracy i zwiększać kontrolę powstających firm, które powinny przeprowadzać rekrutację przede wszystkim wśród zarejestrowanych bezrobotnych. Projekt rozporządzenia zaopiniowała już Wojewódzka Rada Zatrudnienia.
Po zaopiniowaniu przez marszałka województwa, dokument trafi ponownie do urzędu wojewódzkiego, gdzie zostanie poddany analizie prawnej i przedłożony do podpisu wojewodzie. W 2016 roku do wojewody wpłynęło 1726 wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Głównie ubiegają się o nie obywatele Ukrainy, najczęściej podejmujący pracę jako kierowca w transporcie międzynarodowym, pracownik budowlany i jeliciarz.