W Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach nagrodzono laureatów konkursu „Zabawka przyjazna dziecku”. Wśród wyróżnionych zabawek znalazły się drewniane klocki „Górnik i Baba” oraz gra dydaktyczna „O potworze z dużymi stopami i długim ogonem”. Jedna z nagród została przyznana przez dziecięce jury. Najmłodsi wyróżnili Wełnianego Misia, wykonanego przez Kingę Krzymowską tradycyjną ,metodą szydełkową.
Dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Maciej Obara podaje, że jury w tym roku miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Pojawiła się także nowa konkursowa kategoria – dotyczyła zabawek edukacyjnych. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła Olga Grabiwoda z zabawką „O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem” . Nagrodzona zabawka to książka zawierająca grę. Uczy ona właściwych nawyków, które mają ograniczać nadmierną emisję dwutlenku węgla. Inną nagrodzoną zabawką były klocki wykonane przez Andrzeja Kisza.
Wygrały w kategorii „Zabawki wdrożone do produkcji. Zabawka Artystyczna” . Autor podkreśla, że w zamyśle klocki miały być nie tylko zabawką, którą będą bawiły się dzieci ale również pamiątką ze Śląska. Po złożeniu wszystkich drewnianych klocków otrzymujemy dwie figurki – górnika i jego żony – baby. Zwycięzca tłumaczy, że klocki są tak zaprojektowane aby były łatwe w produkcji. Powstają w zakładzie pomocy społecznej, gdzie zatrudnione są osoby niepełnosprawne oraz wykluczone społecznie.
Kolejną nagrodzoną została Anna Gawryś – Skuza. Wykonała ona modułowy element wyposażenia pokoju dziecięcego. Przyznano jej nagrodę w kategorii „Zabawki prototypy. Zabawka Artystyczna”. Zabawką mogą bawić się już roczne dzieci. Wykonana jest głównie z kartonu, posiada także elementy drewniane. Zabawa polega na tym, że dzieci mogą przekładać drewniane elementy przez otwory wykonane w kartonowej konstrukcji.
Elementy mają różne kształty, które należy dopasować do wyciętych otworów. Zabawka jest wykonana z brązowego kartonu, bez żadnych zdobień. Dzieci pod okiem rodziców mogą same ozdabiać swoją zabawkę. Można ją pokolorować a także ponaklejać nalepki.
Na konkurs można było zgłaszać zabawki wdrożone do produkcji jak i zabawki zaprojektowane ale jeszcze do produkcji nie wdrożone. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe. Nagrodzone zabawki oraz inne, które brały udział w konkursie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Galerii „Abrakadabra” do połowy marca.
Konkurs odbywa się co dwa lata, w tym roku odbył się IX edycja. Pomysłodawcą konkursu jest Ryszard Zięzio – dyrektor Muzeum Zabawkarstwa w latach 1984- 2006. Jednym z celów konkursu jest wspieranie polskiego wzornictwa zabawek.
Magdalena Nowak