Amerykańscy żołnierze szkolą się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce w Kielcach. Jest to obustronne szkolenie w zakresie współpracy cywilno- wojskowej.
Czteroosobowy zespół Amerykanów przyjechał ze stacjonującego w Niemczech batalionu CIMIC. Ich celem jest poznanie procedur i działania polskiej administracji samorządowej, rządowej i wojskowej w sytuacji kryzysu i zagrożenia – mówi major Arkadiusz Radziński. Zespół przygotowuje się do zadań łącznikowych między dowódcą amerykańskim, a polską administracją rządową i samorządową. Amerykanie zostaną postawieni w sytuacji kryzysowej, aby umieli wypracować własne decyzje, zbliżone do procedur, które funkcjonują w polskiej administracji.
Amerykańscy żołnierze odwiedzili dziś wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie wojewódzkim. Jutro wspólnie z polskimi żołnierzami odwiedzą gminę Chęciny – mówi mjr Arkadiusz Radziński. Spotkają się z samorządowcami w urzędzie gminy, odwiedzą też Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, gdzie poznają zasady gromadzenia i wykorzystania danych w biobankach. Żołnierze przejdą też szkolenie kulturowe. Poznanie kultury danego regionu jest ważne, ponieważ pozwala żołnierzowi dostosować swój sposób postępowania do ogólnie przyjętych norm w danym rejonie – dodaje mjr Arkadiusz Radziński.
Szkolenie kulturowe będzie się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz w Instytucie im. Jana Karskiego. Polsko- amerykańskie szkolenie na Bukówce odbywa się po raz drugi. Jest związane z planem wzmocnienia wschodniej flanki NATO – dodaje mjr Arkadiusz Radziński. Amerykański zespół przydzielony do wojsk lądowych zajmuje się przygotowaniem współpracy cywilno-wojskowej dla brygady amerykańskiej, która ma wzmocnić siły NATO na wschodniej flance.
Aktualnie jest to jedyny zespół amerykański, szkolony w polskich Wojskach Lądowych. Drugi prawdopodobnie szkoli się w polskich siłach specjalnych. W planach są kolejne szkolenia na Bukówce. Po stronie polskiej weźmie w nich udział ok. 10 oficerów młodszych.