Trwają przygotowania do budowy żywych szopek w regionie świętokrzyskim. Powstaną one m. in. u ojców franciszkanów w Chęcinach, oblatów na Świętym Krzyżu, kapucynów w Kielcach i po raz pierwszy u franciszkanów w Pińczowie.
Budowa szopki na placu klasztornym w Chęcinach już trwa. Tradycyjnie pracują nad nią pensjonariusze przebywający na terapii w ośrodku San Damiano. W tym roku konstrukcja będzie większa. Prace trwają od końca listopada, a zwierzęta z dwóch gospodarstw zostaną przewiezione tuż przed Bożym Narodzeniem – zapowiada ojciec Paweł Chmura. W szopce będzie można zobaczyć kucyka, konia polskiego, owce, kozy, kaczki i kury. Prawdopodobnie będzie także sowa, która zawsze wzbudza duże zainteresowanie. Pierwszego Dnia Świąt pacjenci Ośrodka San Damiano zaprezentują przy szopce bożonarodzeniowe przedstawienie według autorskiego scenariusza. Następnie, franciszkanie zorganizują tam wspólne kolędowanie z konkursem i nagrodami.
W Kielcach żywą szopkę przy parafii ojców kapucynów tradycyjnie – przygotowuje Władysław Burzawa, wiceprzewodniczący rady miasta. Pomagają mu synowie i dwóch bezdomnych. Przy ul. Warszawskiej będzie można zobaczyć m. in. kozy, owce, świnki wietnamskie, bażanty złociste, a być może także lamy i osła. Prace zaczną się w przyszłym tygodniu. Kielczanie mogą się włączyć w upiększanie żywej szopki, np. przynosząc bombki i łańcuchy do przystrojenia choinek. Mile widziane są ozdoby wykonane przez dzieci z kieleckich szkół i przedszkoli. Po Pasterce do szopki zostanie uroczyście przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus, poświęcona przez papieża Franciszka. Wtedy żywa szopka zostanie oficjalnie otwarta.
Po raz pierwszy żywa szopka powstanie w tym roku w Pińczowie. Zostanie zbudowana na dziedzińcu klasztoru ojców franciszkanów, a jej inicjatorem jest pińczowski rolnik Paweł Wójcik, który udostępni zwierzęta z własnego gospodarstwa. Trwają też rozmowy ze stadniną koni w Michałowie dotyczące wypożyczenia alpak i konia. Zwierzęta będą miały wybieg z odpowiednio dużą powierzchnią i zadaszenie.
Szopka ze zwierzętami powstanie też przy kaplicy betlejemskiej w Ossolinie, koło Klimontowa mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia Nasze Dziedzictwo Ossolin. Będzie można oglądać w niej zwierzęta, które kiedyś były często spotykane w gospodarstwach wiejskich, m. in. owce, konie, kozy, króliki i osiołka. Podczas inscenizacji bożonarodzeniowej będzie na nim podróżować Maryja.
Żywa szopka powstanie też przy głównym wejściu do bazyliki na Świętym Krzyżu. W bazylice tradycyjnie zostanie zbudowana też duża szopka, przygotowana przez pracowników Kieleckiego Centrum Kultury. W tym tygodniu zaplanowano spotkanie, podczas którego zostanie omówiony wygląd tegorocznej konstrukcji.