W Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach wybrano zabawki przyjazne dziecku. W tym roku największe uznanie jury zdobyły miedzy innymi drewniane klocki, Górnik i Baba autorstwa Andrzeja Klisza. Swojego faworyta wybrały także dzieci z Dobrej Chaty. Co ciekawe im najbardziej spodobał się Wełniany Miś wykonany tradycyjną metodą szydełkową.
Jak poinformowała Renata Pronobis koordynatorka konkursu w tym roku do muzeum trafiło 61 zgłoszeń czyli mniej niż w latach poprzednich. Jednak mniejsza liczba zabawek była zrekompensowana ich jakością. Miedzy innymi z tego powodu organizatorzy konkursu byli zmuszeni do utworzenia nowej kategorii konkursowej: Zabawka-pomoc dydaktyczna, w której pierwsze miejsce zdobyła Olga Grabiwoda z zabawką „O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem”.
Jest to połączenie książki z grą planszową. Potwór symbolizuje wszystkie złe nawyki, które prowadzą do zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Książeczka zawiera techniki walki, które mogą stosować dzieci, żeby wygrać z potworem. Publikacja zawiera też instrukcję robienia różnych ciekawych rzeczy z niepotrzebnych przedmiotów, na przykład reklamówek. Gra planszowa, którą publikacja zawiera pomaga utrwalić pożyteczne nawyki, które uczniowie powinni w sobie wykształcić.
Aleksandra Sarek z muzeum tłumaczy, że w zabawkarstwie stopniowo odchodzi się od plastiku. Zabawki tego typu były bardzo popularne i na masową skale produkowane w latach 90. Obecnie ten trend się zmienia. Rodzice chcą, aby ich dzieci bawiły się zabawkami ekologicznymi najlepiej wykonanymi z drewna, tektury, tkanin czy filcu. Ważne aby łączyły w sobie funkcję estetyczną z edukacyjną, rozwijały sprawności manualne dzieci oraz skłaniały do myślenia.
Konkurs „Zabawka Przyjazna Dziecku” odbywa się cyklicznie co 2 lata na przemian z konkursem „Książka Przyjazna Dziecku” i kierowany jest do twórców, projektantów i producentów zabawek. Celem jest wyłonienie i promowanie ciekawej pod względem wzoru, bezpiecznej, polskiej zabawki.
I miejsce w kategorii ZABAWKI WDROŻONE DO PRODUKCJI, ZABAWKA ARTYSTYCZNA dla Andrzeja Kisza za Klocki Górnik i Baba.
I miejsce w kategorii ZABAWKI PROTOTYPY, ZABAWKA ARTYSTYCZNA dla Anny
Gawryś-Skuza za Modułowy element wyposażenia pokoju dziecięcego.
I miejsce w kategorii ZABAWKA-POMOC DYDAKTYCZNA dla Ogi Grabiwody za zabawkę-grę „O potworze z dużymi stopami i długim ogonem”. Wyróżnienie dla Aleksandry Gryniak-Maziarka za Lalkę Madlenkę.
Specjalna nagroda Jury dziecięcego dla Kingi Krzymowskiej za Misia Wełnianego
wykonanego tradycyjną metodą szydełkową.