Jak żyć z cukrzycą i co zrobić, aby ograniczyć skutki choroby? Tego można było się dowiedzieć, podczas spotkania zorganizowanego w Kielcach. Było ono częścią Światowego Dnia Walki z Cukrzycą i okazją do podsumowania akcji profilaktycznych, prowadzonych w mijającym roku.
Jak informuje dr Grażyna Majcher – Witczak, prezes oddziału świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo. Bardzo często wykrywana jest przypadkowo, np. podczas okresowych badań, dlatego pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium. Prognozy dla całego świata są niekorzystne – w 2030 roku, liczba diabetyków się podwoi.
– Źle się odżywiamy i za mało ruszamy. Wydaje się, że prosto jest powiedzieć – uprawiajmy sport i jedzmy zdrowo, ale właśnie to jest chyba najtrudniejsze. Łatwiej jest zażywać odpowiednie leki– podkreśla dr Grażyna Majcher – Witczak.
Podczas spotkania wręczono także medale za „zwycięstwo nad cukrzycą”, dla osób, które ponad 30 lat chorują i radzą sobie z problemem. Taką nagrodę odebrał m. in. Leszek Burek, u którego cukrzycę wykryto prawie 40 lat temu. Po odebraniu medalu powiedział, że on nie walczy z cukrzycą, ale z nią żyje. Przyznał jednak, że kiedy usłyszał diagnozę bardzo szybko zmienił tryb życia. – Muszę poświęcać więcej czasu na to, żeby przygotować odpowiedni posiłek, żeby regularnie się odżywiać. Muszę chodzić także na rehabilitację. Całe szczęście nie mam powikłań – stwierdził Leszek Burek.
Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu powikłań, m. in. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, czy utraty wzroku. Świętokrzyskie plasuje w środku stawki polskich województw, jeżeli chodzi o zachorowalność na cukrzycę. Diabetykami jest ok. 5% populacji naszego województwa.