Relikwie św. Mikołaja zostaną jutro wprowadzone do kościoła w Lisowie w gminie Morawica. Uroczystościom o godzinie 16.00 będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha miał duży wkład w pozyskanie relikwii świętego dla parafii w Lisowie. To m. in. dzięki jego staraniom zostały one sprowadzone z włoskiego Bari, gdzie pobrano je bezpośrednio z sarkofagu św. Mikołaja.
Relikwie znajdują się w niewielkiej, płaskiej buteleczce, o wysokości ok. 9 cm. Jest to ciecz, zwana „manną” – mówi proboszcz parafii św. Mikołaja w Lisowie ks. Czesław Krzyszkowski. Ze szczątków świętego od początku w cudowny, niewyjaśniony sposób wydobywa się pachnąca ciecz, zbliżona wyglądem do kaszy manny. Raz w roku jest ona wydobywana z sarkofagu.
W kościele prawosławnym św. Mikołaj jest zwany cudotwórcą, ponieważ przez jego wstawiennictwo wiele osób otrzymało łaski, o które prosiło. Takie przypadki są odnotowywane także współcześnie.
Relikwiarz zostanie umieszczony przy bocznym ołtarzu Matki Bożej, gdzie będzie cały czas dostępny dla wiernych – dodaje ks. Czesław Krzyszkowski. Proboszcz podkreśla, że jeśli ktoś będzie w bardzo trudnej sytuacji, np. ciężkiej choroby i będzie chciał prosić o wstawiennictwo św. Mikołaja, to relikwie będą mu udostępniane także do modlitwy w domu.
Święty Mikołaj żył w III wieku. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej i od wieków jest jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych zarówno w kościele rzymskokatolickim, jak i prawosławnym. Obecność relikwii św. Mikołaja w Lisowie może przyczynić się do rozsławienia parafii, której historia sięga XI wieku. W Polsce jest ponad 300 parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja, ale tylko nieliczne z nich mają relikwie tego patrona.