Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili w Kielcach nowe możliwości, które w 2017 roku ma stwarzać program „Senior+”, dotychczasowy „Senior-Wigor”. Zgodnie z założeniami projektu, samorządy będą mogły się ubiegać nie tylko o pieniądze na tworzenie domu dziennej opieki dla seniorów, ale także na tzw. kluby „Senior+”. To forma łatwiejsza w organizacji i znacznie tańsza w utrzymaniu. Projekt zakłada też zwiększenie kwoty na jedno miejsce w dziennym domu opieki – informuje Jacek Jarosiński z departamentu polityki senioralnej w resorcie.
Planowane zmiany zainteresowały m.in. gminę Bieliny. Niedawno powstała tam rada seniorów, która będzie doradzać wójtowi. Urząd planuje też kolejne inicjatywy na rzecz osób starszych. Jak mówi wójt Sławomir Kopacz, analizowane są możliwości skorzystania z rządowego programu. Gminie zależy na stworzeniu ciekawej oferty zajęć dla seniorów. Forma klubu, którą proponuje resort jest dla gminy bardziej interesująca, niż dzienny dom opieki.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtaszek dodaje, że wsparcie seniorów przez samorządy jest bardzo ważne, bo ich funkcjonowanie w społeczeństwie i rodzinach uległo w ostatnich latach dużej zmianie. Kiedyś babcia i dziadek mieszkali razem z dziećmi i wnukami. Teraz wielu z nich mieszka samotnie i są zdani na siebie. Dlatego wsparcie państwa jest tu bardzo ważne.
W ramach zorganizowanej przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki konferencji dotyczącej polityki senioralnej odbyła się także sesja wyjazdowa w Starachowicach. Uczestniczył w niej dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Piotr Kołucki. Samorządowcy, przedstawiciele instytucji pozarządowych i służb społecznych mogli przekonać się, jak w praktyce funkcjonuje starachowicki Dom Seniora Wigor. Jak powiedział prezydent Starachowic Marek Materek – goście byli żywo zainteresowani polityką senioralną prowadzoną od dwóch lat przez gminę Starachowice. Spotkanie posłużyło wymianie doświadczeń i zachęciło uczestników do tworzenia podobnych placówek w innych miastach.
Dotąd w województwie świętokrzyskim powstało 7 domów dziennej opieki w ramach programu „Senior-Wigor”. Codziennie, przez 8 godzin przebywają w nim starsze osoby. Uczestniczą m.in. w zajęciach artystycznych i aktywizujących, które poprawiają ich sprawność ruchową. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do 2020 roku w Polsce powstanie ok. 320 dziennych domów „Senior+” i ok. 650 klubów. Ze wsparcia skorzysta ponad 51 tys. seniorów. Do 2020 roku program ma kosztować 340 mln zł.