Jerzy Hoffman został honorowym obywatelem gminy Chęciny. 48 lat temu, w okolicy chęcińskiego zamku, wybitny reżyser realizował sceny batalistyczne do ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego”. Nakręcono tam finałowe sceny oblężenia Kamieńca Podolskiego i śmierci Michała Wołodyjowskiego. W Chęcinach wybudowano w tym celu fortyfikacje i miasteczko Raszków.
Jerzy Hoffman, odbierając wyróżnienie podkreślił, że to dla niego duży zaszczyt. W odpowiedzi na pytanie reporterki Radia Kielce o najważniejsze wspomnienia z pracy reżyserskiej w Chęcinach, Jerzy Hofmann przyznał, że były to trudne czasy dla filmowców, realizujących tak dużą produkcję.
– Nie było mowy o żadnych wozach dla aktorów, nie było toalet, ani łączności. Setki, a nawet tysiące statystów trzeba było ustawiać przez tubę. Byłem wtedy bardzo młody, miałem bardzo dużo siły. Był to mój pierwszy, samodzielny, wielki film. To była dla mnie wielka szkoła przed „Potopem” i film, który darzę wielkim sentymentem. Cieszy mnie, że widzowie również – mówił reżyser.
Wśród 3 tysięcy statystów, którzy brali udział w zdjęciach w Chęcinach byli m.in. uczniowie okolicznych szkół. Jednym z nich był Włodzimierz Puchała. Był uczniem „ogólniaka”, na rok przed maturą, gdy do szkoły przyszedł Jerzy Hoffman i zaproponował chłopcom udział w filmie. Pan Włodzimierz grał jednego z Turków, walczących o zdobycie twierdzy. Podkreśla, że bardzo dobrze pamięta te wydarzenia i współpracę z reżyserem, który był na planie znakomitym organizatorem. Razem z kolegami cieszyli się też, że nie muszą chodzić do szkoły, biorą udział w znakomitej przygodzie, poznają historię i mogą dodatkowo zarobić.
To zaszczyt dla Chęcin, że Jerzy Hoffman zgodził się zostać honorowym obywatelem gminy – mówi burmistrz Robert Jaworski. Dodaje, że wykonywanie ujęć do „Pana Wołodyjowskiego” było w Chęcinach wielkim wydarzeniem. Na ulicach można było spotkać najlepszych polskich aktorów, a wielu mieszkańców ma w domach zdjęcia z tamtych wydarzeń. Dla Chęcin było to ogromne wyróżnienie, a dla samorządu ta ekranizacja była, jest i będzie wspaniałą promocją miasta – dodał burmistrz.
W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, samorządowcy i politycy. Jak podkreśla senator Krzysztof Słoń, przyjęcie przez Jerzego Hoffmana honorowego obywatelstwa Chęcin, to historyczny moment i wyróżnienie dla całego województwa. Senator dodaje, że jest to wspaniałe zwieńczenie Roku Sienkiewiczowskiego, ogłoszonego przez Senat RP i zainaugurowanego w Oblęgorku. Jerzy Hoffman to mistrz sztuki filmowej, wielki piewca dzieł Sienkiewicza, który wiele pokoleń „zaraził” twórczością polskiego noblisty, a przez to także patriotyzmem. Gmina Chęciny jest bogatsza przez to, że ma takiego obywatela – dodał Krzysztof Słoń.
Uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa odbyła się w Dworze Starostów Chęcińskich w Podzamczu koło Chęcin. Spotkanie rozpoczęło się od wykonania utworu „W stepie szerokim”, podczas którego na salę wszedł Jerzy Hoffman. Natomiast zakończyło je wspólne oglądanie fragmentu „Pana Wołodyjowskiego”, nakręconego w Chęcinach.