Unikatowe wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i minerałów mnożna zobaczyć w Kieleckim Centrum Kultury. 80 wystawców prezentuje m. in.: jaspisy, opale, perły, krzemienie, bursztyny i muszle. Klub Miłośników Geologii przy Geoparku Kielce przygotował stoisko, na którym prezentuje minerały powstałe z krzemionki z różnych stron świata.
Na ekspozycji znajduje się m. in. rzadki kwarc rutylowy, który można dokładnie obejrzeć przez mikroskop.
Jednak w centrum ekspozycji są krzemienie pasiaste, będące jubilerską wizytówką świętokrzyskiego – podkreśla jeden ze współorganizatorów wystawy, Jerzy Jędrychowski. Minerał jest przerabiany na biżuterię, która podbija rynek ogólnopolski i jest już znana na rynkach światowych. Zarówno krzemienie jak i pozostałe rodzaje kwarcu są ciekawe kolorystycznie, a także twarde i trwałe. Po obrobieniu można je nosić przez lata.
Organizatorzy wyróżnili 6 osób z grona wystawców za najciekawsze obróbki i wykonania. Dawid Kucharczyk z Rudy Zajączkowskiej został nagrodzony za niezwykły zbiór jaspisów z Uralu. Na jego stoisku można zobaczyć tzw. jaspis mokait, który jest bardzo kolorowy i wygląda jakby składał się ze wszystkich kolorów tęczy. Dawid Kucharczyk dodaje, że jest to tzw. spiek wulkaniczny, który ma strukturę szkliwa i jest bardzo ostry. Jego obróbka i wygładzenie wiąże się z dużym ubytkiem materiału.
Wśród zwiedzających przeważały panie. Większość przyznawała, ze przychodzi na giełdę regularnie, a zakup uzależnia od aktualnych upodobań. Niektóre panie szukały konkretnych surowców, jak np. kryształ górski, albo szmaragd, podkreślając, że są to minerały o szczególnych właściwościach. Wystawcy podkreślają, że ceny wyrobów z poszczególnych minerałów i kamieni zależą od dostępności danego surowca na rynku. Dosyć drogie są np. czaroit i chryzopraz.
Ogólnopolską Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich organizuje Świętokrzyskie Towarzystwo Nauk Geologicznych w Kielcach. Stoiska można odwiedzać jeszcze w niedzielę między 10.00, a 17.00.