Odkrycie przez archeologów fragmentów wieży z czasów Wacława II zrewolucjonizowało myślenie o początkach zamku w Chęcinach. Dziś o wynikach najnowszych badań dyskutowano podczas zorganizowanej w Chęcinach konferencji naukowej.
Pojawiło się pytanie, z czyjej inicjatywy zamek został wybudowany. Do tej pory literatura podawała, że powstał dzięki Władysławowi Łokietkowi. Najnowsze badania wskazują jednak, że zamek wybudowany został przez Jana Muskatę – biskupa krakowskiego. Pozwolenie na budowę miał wydać Wacław II – król Polski od 1300 roku. Taką teorię potwierdzają archeolog Waldemar Gliński oraz prof. Wojciech Iwańczak.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreśla, że zamek jest nie tylko dziedzictwem kulturowym miasta, ale także województwa i kraju. To właśnie tu król Władysław Łokietek przeniósł skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Chęciny były traktowane przez niego niemalże jak stolica kraju.
Podczas konferencji wykłady wygłosili historycy z Czech i Słowacji. Naukowcy zapowiedzieli kontynuację badań. Ostateczne wnioski będzie można przeczytać w publikacjach, które będą uwieńczeniem przeprowadzonych prac archeologicznych i historycznych.
Magdalena Nowak