Wydarzeniem odbywającego się w Kielcach 22. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016 został film „Dotknięcie anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Twórca otrzymał „Złoty Nurt” – nagrodę prezesa Telewizji Polskiej „za niezwykły obraz, który tworzy syntezę doświadczeń holocaustu, łącząc poniżenie i opresję z ocaleniem i wiarą w człowieczeństwo, odwołującą się do sfery przeżyć metafizycznych”.
Marek Tomasz Pawłowski otrzymał także nagrodę specjalną Polskiego Radia Kielce „za to, czego nie widać, czyli artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”.
Srebrny Nurt – nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił do Sławomira Witka za film „Cheerleaderki”. W laudacji uzasadniono, że przyznano ją „za szlachetny obraz pasji, która jednoczy artystyczne działania ludzi różnego wieku, kondycji i możliwości”.
Brązowy Nurt – nagrodę dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleny Kusztal otrzymała Maria Dłużewska za obraz zatytułowany „Ksiądz”. Autorka „w przejmujący sposób wykorzystała surowe materiały dokumentalne przywracające grozę zbrodni i wielkość postaci księdza Jerzego Popiełuszki”.
Doroczna nagroda specjalna dyrektora artystycznego festiwalu NURT Krzysztofa Miklaszewskiego przyznana została filmowi „Inny” w reżyserii Alicji Grzechowiak „za odkrycie i nobilitację sylwetki nonkonformisty i artysty realizującego swoje marzenia wbrew regułom współczesnego świata, przepojonego merkantylizmem, oszustwem i obojętnością”.
Nagrodę specjalną kina „Moskwa” im. Andrzeja Koziei dla filmu lub twórcy promującego Kielce i region świętokrzyski przyznano Katarzynie Sieradzkiej i Krzysztofowi Dziewięckiemu za obraz „Skazani na zapomnienie”.
Nagroda publiczności i nagroda prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego trafiła do Wojciecha Szumowskiego za obraz „Notatki z ciemności. Aleppo”.
Twórcy filmów i form dokumentalnych nagrodzeni i wyróżnieni zostali podczas uroczystej festiwalowej gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.