Kampania „Białej Wstążki” została stworzona przez mężczyzn i jest głównie do nich adresowana. „Biała wstążka” symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Od 10 lat akcja trwa w Kielcach od 25 listopada do 10 grudnia. Daty te korespondują z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka. W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.
Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć akcję. Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, w Kielcach nieustannie od 2007 roku. Od tego czasu Miasto Kielce wypromowało „Białą wstążkę” w wielu miastach w Polsce. Co roku akcja zwiększa świadomość społeczną na temat zjawiska przemocy w rodzinie wśród Kielczan, kieruje swoje edukacyjne przesłanie do rodzin, do profesjonalistów i przedstawicieli służb zajmujących się walką z przemocą.
Na temat akcji i obchodów w Kielcach rozmawialiśmy w audycji „Na każdą pogodę”. Naszymi gośćmi były Grażyna Pisarczyk kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy MOPR Kielce i Agnieszka Stoińska konsultant pedagog specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy.
Część pierwsza:
Część druga:
Ważne numery telefonów:
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
ul. 1-go Maja 196
tel. 41 368 18 67
tel. zaufania 41 368 18 74
Ośrodek Korekcyjno Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc
ul. Wiśniowa 3
tel. 41 362 89 73
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny oraz Hostel (dla osób doświadczających przemocy)
Tel. 41 366 10 25
Całodobowy tel. ds. kryzysowych
195-25
Miejski Telefon Zaufania
195-13